Test krwi wykryje czerniaka

07.08.2018
Test krwi w walce z czerniakiem / foto: pixabay

Nowo opracowane badanie krwi umożliwia wczesne wykrycie czerniaka z ponad 80 proc. dokładnością.

Czerniak, jeśli zostanie wykryty wcześnie, to wskaźnik przeżycia wynosi do 95 proc. Przy zaniedbaniu wczesnej diagnostyki szanse na przeżycie spadają poniżej 50 proc. Badanie krwi ma wesprzeć wczesną diagnostykę.

Wiemy, że trzy z czterech biopsji wykonywane w kierunku czerniaka dają negatywny wynik - powiedziała, zajmująca się rakiem skóry, Pauline Zaenker z Edith Cowan University · School of Medical and Health Sciences.

Specjalistka przypomina, że biopsje są dość inwazyjne (konieczność pozyskania wycinka co najmniej 1 cm na 1 cm skóry), są również kosztowne. Australijski system opieki zdrowotnej wydaje rocznie 201 mln dol. australijskich na walkę z czerniakiem, a  73 mln dol. na biopsje.

Badanie krwi, zwane MelDX, działa poprzez wykrywanie przeciwciał wytwarzanych przez organizm zaraz po pojawieniu się czerniaka. Zespół przeanalizował 1627 różnych typów przeciwciał i zawęził je do kombinacji 10, które wskazują na obecność czerniaka w ciele.

Następnie wzięli krew od 104 pacjentów z rozpoznanym czerniakiem i od 105 zdrowych osób. Okazało się, że MelDX był w stanie wykryć czerniaka z dokładnością 81,5 proc. a w 16 proc. dał fałszywie pozytywny wskaźnik u zdrowych pacjentów.

Wskaźnik wykrywalności jest nieco wyższy niż dokładność biopsji skóry, która według badań z 2012 r. realizowanych w jednym z australijskich szpitali publicznych, wynosiła 76 proc.

To nie jest doskonały wynik, ale zapewnia punkt wyjścia przed rozpoczęciem innych, bardziej inwazyjnych testów; w połączeniu z aktualnymi technikami diagnostycznymi może poprawić wczesną diagnozę - a tym samym szansę na przeżycie.

Następnym krokiem, jak twierdzą naukowcy, będą próby kliniczne, które mogą pomóc w ulepszeniu testu.

Przewidujemy, że zajmie to około trzech lat, a jeśli się wszystko powiedzie, mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć gotowy do użycia test - powiedział Mel Ziman, szef grupy badawczej z Australian Edith Cowan University Melanoma Research Group.

Ostatecznym celem jest zastosowanie testu krwi, aby zapewnić większą wiarygodność diagnostyczną niż to co zapewnia biopsja i uzyskać rutynowe badanie przesiewowe osób, u których występuje większe ryzyko czerniaka.

Zespół opublikował swoje badania w czasopiśmie Oncotarget.

Niezależnie czy problemy się ujawniły, czy są dla pacjenta niewiadomą, warto zbadać stan skóry i to nie tylko ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo związane z urzekającymi promieniami gorącego słońca. Tym bardziej, że współpracę z Warsaw Medical Center rozpoczęła Beata Mitręga – Korab uznany specjalista chirurgii onkologicznej i otolaryngologii. Trudno znaleźć lekarza o takim doświadczeniu w diagnostyce i leczeniu chorobowych zmian skóry.

Beata Mitręga – Korab specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym:
- nowotworów skóry,
- guzów ślinianek,
- znamion,
- brodawek,
- włókniaków,
- naczyniaków.

Z sukcesami realizuje diagnostykę chirurgiczną powiększonych węzłów chłonnych.

Związana z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Centrum Onkologii w Warszawie, (wcześniej z Kliniką Nowotworów Głowy i Szyi tegoż Centrum).

Beata Mitręga – Korab należała do kadry Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie a następnie Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej. Członek Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę