Diabetycy mają gorszą pozycję wyjściową w walce z COVID-19

06.05.2020
Diabetycy w erze koronawirusa foto pixabay

Każde zaburzenie immunologiczne zwiększa ryzyko poważnego przebiegu COVID-19. Okazuje się, że szczególnie ciężko chorobę wywołaną SARS-CoV-2 przechodzą diabetycy. Pamiętajmy, że z cukrzycą boryka się 0,5 mld ludzi na całym świecie.

Otyłość i cukrzyca typu 2 są istotnymi czynnikami utrudniającymi leczenie pacjentów z COVID-19. Podobne obciążenie w przebiegu COVID-19 występuje w przypadku niereumatycznych chorób immunologicznych, w tym nieswoistego zapalenia jelit (IBD - inflammatory bowel disease), łuszczycy i stwardnienia rozsianego (MS - sclerosis multiplex).

Otyłość i cukrzyca typu 2 są związane ze stanem zapalnym tkanki tłuszczowej i zmianami w aktywacji immunologicznej. Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym powikłaniem cukrzycy, dotykającym co drugiego pacjenta z cukrzycą typu 2. Zespół cieśni nadgarstka i inne neuropatie występują częściej u pacjentów z cukrzycą w porównaniu do zdrowej populacji.

Dotychczasowe analizy przynoszą dowody, że mechanizmy zapalne i immunologiczne są zaangażowane w każdy aspekt zakażenia COVID-19. Gdy komórki zainfekowane wirusem obumierają - ich martwica wyzwala odpowiedź immunologiczną. W początkowej fazie infekcji wydaje się, że dochodzi do osłabienia funkcji komórek T i zmniejszenia liczby komórek NK (natural killer - główna grupa komórek układu odpornościowego odpowiedzialna za zjawisko naturalnej cytotoksyczności). Może to spowodować limfocytopenię - obniżoną poniżej normy liczbę limfocytów we krwi. Niezależnie od „akcji zaradczej” inicjowanej przez interferon ograniczającej rozprzestrzenianie się wirusa- może wystąpić hiperzapalenie przy masowym uwalnianiu cytokin, zwane burzą cytokin.

Przypadki ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) z 2003 r. wykazały, że koronawirus SARS łatwo wchodził do komórek wysp trzustkowych, wykorzystując enzym konwertujący angiotensynę (ACE2) jako receptor, uszkadzając wysepki i powodując ostrą cukrzycę. Jak wiadomo, zarówno koronawirus SARS-CoV, który powodował epidemię w latach 2002-2003, jak i koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, łączą się z konwertazą angiotensyny 2 (ACE2), enzymem obecnym na powierzchni komórek nabłonka dolnych dróg oddechowych. W ten sposób wirusy dostają się do płuc zakażonych osób.

Cukrzyca typu 2 jest związana ze zwiększoną ekspresją ACE innych tkanek, w tym płuc, serca, wątroby i trzustki. To połączenie może tłumaczyć wyższy wskaźnik niewydolności wielonarządowej i śmiertelności u pacjentów z cukrzycą typu 2 zakażonych COVID-19. Pacjenci z cukrzycą mają również tendencję do częstszych chorób współistniejących, szczególnie chorób sercowo-naczyniowych, które są związane ze zwiększonym nasileniem zakażenia COVID-19.

Cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe wydają się być najczęstszymi chorobami współistniejącymi u pacjentów z zakażeniem COVID-19. Dane, pochodzące z pandemii SARS-CoV-2 wykazały zwiększony odsetek zakażeń COVID-19 oraz wyższe ryzyko powikłań i zgonów u pacjentów z cukrzycą. Większość statystyk nie określała czy zdarzenia te dotyczyły cukrzycy typu 1 czy typu 2.

Wśród ponad 72 tys. przypadków COVID-19 z Chin cukrzyca zwiększyła śmiertelność trzykrotnie, z 2,3 proc. do 7,3 proc. przypadków.

Cukrzyca i odbiegający od normy poziom glukozy we krwi były istotnymi czynnikami ryzyka chorobowości i śmiertelności u pacjentów zakażonych wirusem grypy pandemicznej A 2009 (H1N1), koronawirusem SARS i zespołem oddechowym Bliskiego Wschodu związanym z koronawirusem (MERSCoV).

Ostatnio wykonana metaanaliza włoskich naukowców nie zdołała podać dowodów na to, że cukrzyca zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19, ale stwierdziła, że zdecydowanie pogorszyła przebieg choroby. Z badania włoskich epidemiologów wynika, że 48 proc. pacjentów z COVID-19 przyjętych na oddziały intensywnej terapii to osoby otyłe. Potrzeba mechanicznej wentylacji skorelowana była z BMI pacjentów, im wskaźnik wyższy, tym są gorsze rokowania co do wyzdrowienia pacjentów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę