Czy talk powoduje raka jajnika?

09.01.2020
Rak jajnika a talk foto pixabay

Czy stosowanie proszku z talkiem w okolicy narządów płciowych zwiększa ryzyko raka jajnika? Analiza danych ponad 250 tys. kobiet nie znalazła żadnego związku, ale autorzy zalecają ostrożność, ponieważ badanie może nie być wystarczająco duże.

Niektóre osoby używają proszku w okolicy genitaliów - w celu zmniejszenia wilgoci, tarcia lub zapachu. Większość produktów w proszku zawierają talk.

Kilka tysięcy kobiet złożyło pozwy przeciwko producentowi zasypki dla niemowląt w związku podejrzeniami, że środek do pielęgnacji dzieci doprowadził do rozwoju raka jajnika u kobiet.

W najobszerniejszym - jak dotychczas - badaniu Katie O'Brien z Chronic Disease Epidemiology Group w National Institute of Environmental Health Sciences (część Narodowego Instytutu Zdrowia USA) starali się rozwikłać ten problem.

- Wcześniejsze badania wskazywały na możliwy związek pomiędzy stosowaniem zasypki w okolicach narządów płciowych a rakiem jajnika – podała Katie O'Brien.

Badanie opisano w czasopiśmie JAMA.

Do analizy wykorzystano wyniki czterech badań kohortowych dotyczących zdrowia kobiet. - Według naszej wiedzy są to jedyne badania, które gromadziły dane na temat stosowania telko w okolicach narządów płciowych - wyjaśnił O'Brien.

Objętych badaniem zostało 252 845 kobiet. Spośród nich 39 proc. przyznało, że używało proszku w okolicy narządów płciowych, z czego 10 proc. stwierdziło, że używa takich produktów przez długi czas. W badaniu zdiagnozowano 250 577 kobiet bez raka jajnika i 2168 kobiet z rakiem jajnika (w okresie obserwacji).

O'Brien obliczyła szacunkowe ryzyko zachorowania na raka jajnika w wieku 70 lat w grupie, która stosowała talk.

- W tej analizie nie stwierdzono statystycznie istotnego związku pomiędzy użyciem proszku w okolicy narządów płciowych a ryzykiem raka jajnika - piszą autorzy opracowania.

Autorzy zalecają ostrożność: badanie mogło nie mieć wystarczającego materiału badawczego, aby móc zidentyfikować niewielki wzrost ryzyka. - Mimo, że jest to największe jak dotąd badanie, nie było wystarczająco duże, aby wykryć niewielką zmianę ryzyka raka jajnika, który jest dość rzadkim nowotworem.

- Gromadzenie takich danych zajmie wiele lat, a biorąc pod uwagę niski wskaźnik użycia talku przez kobiety, może nie być właściwie wykonane – uważa dr Dana R. Gossett z Wydziału Położnictwa, Ginekologii i Nauk o Rodzinie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę