Uwaga na paracetamol - wątroba może nie dać rady

11.10.2018
Wątroba vs paratecamol foto: pixabay

Paracetamol, powszechnie dostępny środek przeciwbólowy, jak się okazuje, jest jedną z głównych przyczyn ostrej niewydolności wątroby. Tak wskazują badania realizowane m.in. w Stanach Zjednoczonych.

W wątrobie paracetamol przekształca się w związek, który za pomocą wiązań kowalencyjnych integruje białka z odmianą aminokwasu zwaną cysteiną. Powstała struktura przyczynia się do toksyczności paracetamolu, zaburza aktywność mitochondriów (dostawca energii komórkowej).

Za bezpieczną dla zdrowia dawkę dobową paracetamolu uważa się 4 g, Po przekroczeniu tej granicy może dojść do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Uwaga jednak, w przypadku przewlekłego stosowania leku nie powinno się przekraczać dobowej dawki 2,5 g.

Całą odpowiedzialność za produkty metabolizmu paracetamolu spoczywa na wątrobie. Narząd ten spełnia zadanie niezawodnie, bo w zasadzie całą dawkę leku  przekształca do postaci nieaktywnych siarczanów i glukuronianów. Określenie “w zasadzie” jest jednak kluczowe, bo kilka procent paracetamolu ulega przemianie w wyjątkowo toksyczną formę związku N-acetylo-p-benzochinoiminy. I w tym przypadku wątroba próbuje pozbyć się zagrożenia dla organizmu - korzystając z silnego antyutleniacza, zwanego glutationem.

W ten sposób związki toksyczne redukowane są do pozostałości nieszkodliwych dla zdrowia człowieka. Uwaga jednak, paracetamol w dobowej dawce, przekraczającej 10 g  to już stanowczo za wiele nawet dla tak sprawnego organu, jakim jest wątroba. Za dużą dawką okazać się może również z pozoru niegroźna ilość leku, o ile przyjmują go ludzie cierpiący z powodu przewlekłych chorób wątroby. Na ten fakt muszą zwracać szczególną uwagę osoby nadużywające alkoholu, wyniszczone chorobą lub osłabione ze względu na wiek. Nie koniec na tym. Z pozoru zdrowi ludzie, przyjmujący farmaceutyki, w których w różnych stężeniach znajduje się paracetamol - także mogą nieświadomie narazić się na niebezpieczeństwo.

Paracetamolu bez wskazań lekarza nie powinno się stosować dłużej niż trzy dni (dzieci) i dziesięć dni (dorośli).

Nudności, wymioty, bóle brzucha i wrażliwość wątroby to pierwsze ostrzeżenie. Poważne problemy zwiąstują żółtaczka i skaza krwotoczna. Dalej jest tylko gorzej. Ratunkiem przed zagrożeniem życia stanowi tylko szybka hospitalizacja.

Naukowcy opisali właśnie dokładny sposób, w jaki produkt rozpadu paracetamolu wpływa na białka w wątrobie. W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Molecular & Cellular Proteomics, prof. James Chun Yip Chan i jego współpracownicy z National University of Singapore wskazują na mechanizm działania paracetamolu aplikowanego w zbyt wysokich dawkach.

Nie wdając się w szczegóły stosowanej przez naukowców metody badawczej - odkryli oni, że produkt rozkładu paracetamolu może powodować glutationylację wpływającą na aktywność enzymów co stanowi impuls prowadzący do uruchomienia mechanizmów prowadzących do uszkodzeń wątroby.

Chan i współpracownicy wykazali, że paracetamol, a dokładniej jego produkty rozpadu, poprzez glutationylację wpływają na białka biorące udział w poborze mitochondrialnego paliwa i produkcji energii, co prowadzi do dysfunkcji metabolicznych i innych negatywnych skutków związanych z toksycznością paracetamolu. Badania te potwierdzają szkodliwość leku aplikowanego w wysokich dawkach.

***

Każdy kto ma problemy z wątrobą, a dotychczas nie uzyskał satysfakcjonującej, skutecznej pomocy medycznej - ma szansę ten stan zmienić.

Zapisy na konsultacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę