Sekwencja dwóch zabiegów może całkowicie usunąć wirusa HIV z organizmu

04.07.2019
HIV okiełznany? foto pixabay

- Dzięki kombinacji dwóch terapii (CRISPR-Cas9 i LASER) udało nam się nie tyle stłumić, co wyeliminować wirusa HIV - relacjonuje jeden z autorów badań, prof. Kamel Khalili z Lewis Katz School of Medicine Temple University w Filadelfii.

Naukowcy z powodzeniem przetestowali na myszach naipierw długo działającą formę antyretrowirusową o powolnym uwalnianiu (LASER). Kolejne leczenie polegało na usuwaniu wirusowego DNA za pomocą narzędzia do edycji genów o nazwie CRISPR-Cas9.

Po zastosowaniu terapii antyretrowirusowej LASER, a następnie edycji genów - wirus HIV został wyeliminowany z komórek u jednej trzeciej zakażonych zwierząt - twierdzą naukowcy.

Leczenie myszy tylko antyretrowirusową terapią LASER lub tzw. edycją genów kończyło się zawsze “powrotem” wirusa HIV.

Prof. Khalili i zespół opisali, w jaki sposób wykorzystali edycję genu CRISPR-Cas9 w celu usunięcia materiału genetycznego HIV z DNA zainfekowanych komórek, aby znacznie zmniejszyć obciążenie organizmu śmiercionośnym wirusem. Naukowcy zastrzegają, że podobnie jak terapia antyretrowirusowa, samo edytowanie genów nie usuwa całkowicie wszystkich śladów HIV.

Leki przeciwretrowirusowe LASER przyjmują postać nanokryształów, które mogą szybko przedostać się do tkanek zawierających uśpiony HIV. Wewnątrz komórek dotkniętych HIV nanokryształy mogą powoli uwalniać “ładunek” (przez kilka tygodni).

Prof. Khalili wyjaśnia, że celem nowych badań było sprawdzenie, czy terapia antyretrowirusowa LASER może powstrzymać replikację HIV na wystarczająco długi okres, aby CRISPR-Cas9 całkowicie pozbył się komórek wirusowego DNA.

Przetestowano ten schemat postępowania na myszach z ludzkimi limfocytami T. Zespół leczył gryzonie terapią antyretrowirusową LASER, a następnie CRISPR-Cas9, a na koniec zbadał obecność wirusa HIV. Okazało się, że po terapii różne testy nie wykrywały śladu DNA HIV u około jednej trzeciej zwierząt.

- Nasze badanie pokazuje, że leczenie mające na celu zahamowanie replikacji HIV i terapię edycji genów, podawane sekwencyjnie, może wyeliminować HIV z komórek zakażonych zwierząt - podsumowuje prof. Khalili.

Według ostatnich danych z UNAIDS, na całym świecie żyje 36,9 mln ludzi z HIV. Osoby z HIV, które nie otrzymują leczenia, mają wysokie ryzyko rozwoju AIDS - zaawansowanego stanu uszkodzenia układu odpornościowego. Ludzie z AIDS przeżywają zazwyczaj nie dłużej niż 3 lata bez leczenia.

HIV atakuje komórki CD4 lub T, które są rodzajem białych krwinek, pomagających regulować odpowiedzi immunologiczne na infekcję.

Wirus łączy się z komórką pomocniczą T, przejmuje jego DNA i zmusza ją do wykonywania kopii wirusa HIV. Gdy kopie są gotowe, komórka uwalnia je do krwiobiegu, z którego mogą dalej infekować więcej komórek. W ten sposób proces jest replikowany.

Wiele osób z HIV, które otrzymują terapię przeciwretrowirusową i przestrzegają schematu leczenia, może liczyć na długie życie w dobrym zdrowiu. Jednak terapia antyretrowirusowa nie pozbawia organizmu HIV, więc ludzie muszą przyjmować leki, aby zapobiec rozwojowi AIDS.

Jeśli osoba przerwie terapię antyretrowirusową, HIV może ponownie zaatakować.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę