Ból „krzyża” trzeba „rozchodzić”?

24.09.2018
Co na ból "krzyża"?

- Pacjenci z bólem „krzyża” zawiedzeni są oferowanym leczeniem, nadmierne poleganie na zdjęciach rentgenowskich, skanach, chirurgii i środkach przeciwbólowych oznacza utratę mniej inwazyjnych metod leczenia. Są to wnioski z prac prowadzonych przez zespół międzynarodowych naukowców, a opisanych w naukowym czasopiśmie medycznym The Lancet.

Naukowcy wezwali do zaprzestania przestarzałych modeli opieki i oferowania bezużytecznych, potencjalnie szkodliwych metod leczenia bólu krzyża. Dowody sugerują, że ból okolic lędźwiowego odcinka kręgosłupa powinien być leczony w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a pierwszą linią tego leczenia ma byc zapewnienie aktywności fizycznej. W praktyce duży odsetek pacjentów na całym świecie leczonych jest w oddziałach ratunkowych. Zachęca się ich do odpoczynku i zaprzestania pracy.

- Większość pacjentów z bólem krzyża reaguje na proste fizyczne i psychologiczne terapie, które utrzymują aktywność ludzi i umożliwiają im pozostanie w pracy - wyjaśnia prof. Rachelle Buchbinder z Monash University w Australii.

Autorzy badań twierdzą, że systemy opieki zdrowotnej powinny unikać szkodliwych i bezużytecznych terapii, oferując jedynie zabiegi w publicznych pakietach refundacyjnych, jeśli dowody wskazują, że one są bezpieczne, skuteczne i atrakcyjne cenowo.

Obrazowanie jest wymagane, jeśli lekarz podejrzewa, że ciężka choroba, taka jak rak, zakażenie lub poważne uszkodzenie mechaniczne jest przyczyną bólu krzyża. Naukowcy podkreślają, że tylko niewielki procent pacjentów z bólem krzyża obarczonych jest poważną chorobą, która wymaga specyficznej diagnozy i leczenia.

Autorzy artykułu stwierdzili, że słaby ogólny stan zdrowia, w tym czynniki takie jak otyłość i niski poziom aktywności fizycznej, są związane z epizodami bólu lędźwiowego kręgosłupa.

- Ludzie, którzy rzadko się ruszają, cierpią na depresję lub stres i mają niewielką kontrolę nad swoją pracą i życiem, mogą być bardziej narażeni na niepełnosprawność -  wyjaśnia autor analizy prof. Rachelle Buchbinder.

Autorzy artykułu zalecają, aby unikać środków przeciwbólowych tam, gdzie to możliwe, ale jeśli są one wymagane, najlepiej najpierw użyć bezpiecznej opcji i bez względu na to, jakie lekarstwo zostanie wybrane, powinny być stosowane najłagodniejsze dawki w najkrótszym możliwym czasie.

Irlandzkie badanie National Health Survey z 2014-2015 wykazało, że 19 proc. Irlandczyków zgłasza cierpienie z powodu bólu krzyża. Odsetek ten oznacza, że bóle kręgosłupa są najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami - nawet przed wysokim ciśnieniem krwi, astmą, chorobami serca, depresją i cukrzycą.

Ból pleców to ponad 25 proc. wizyt u lekarza w Irlandii. Koszty są również ogromne. Badania wykazały, że płatności za niepełnosprawność z powodu bólu krzyża wynoszą rocznie ok. 350 mln euro.

- Wyniki opisane w The Lancet pokazują, że musimy ponownie przemyśleć, jak postrzegamy i leczymy ból krzyża. Żal mi każdego cierpiącego na ból pleców, ponieważ często przekonuje się ich, aby postępowali dokładnie odwrotnie, niż mówi nauka. To musi być dla nich bardzo szkodliwe – wyjaśnia prof. Rachelle Buchbinder.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę