Nigella indica w zwarciu z Hashimoto

14.03.2018

Wzorem prowadzących niektóre programy poradnikowe należałoby zacząć od ostrzeżenia „nie róbcie tego sami w domu”. Nie, nie chodzi o to, aby roślinę Nigella indica, czyli swojsko brzmiącą czarnuszkę, nie wprowadzać do codziennego użytku, wprost przeciwnie – jest to wskazane, ale ważne, żeby nie używać jej aromatycznych nasion zamiast leczenia opartego na evidence based medicine.

Warto pamiętać, że Nigella indica to zioło doskonale znane medycynie niekonwencjonalnej. O istnieniu czarnuszki wspominano nawet w biblijnej Księdze Izajasza. Roślinę stosowali powszechnie na różnorodne dolegliwości mieszkańcy starożytnej Asyrii i Egiptu.

Badania, mające na celu ustalenie wpływu czarnuszki na przebieg schorzenia Hashimoto, prowadzili w 2016 r. naukowcy, których pracami kierował dr Mahdieh Abbasalizad Farhangi z Wydziału Żywienia Uniwersytetu Medycznego Tabriz (Iran).

Prawdą jest, że grupa poddana ocenie medycznej nie była zbyt liczna (40 osób w wieku od 22 do 50 lat). Badania prowadzono w warunkach  podwójnie ślepej próby. Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy. Jedna otrzymywała placebo (skrobia), druga, równie liczna - spreparowane nasiona czarnuszki. Eksperyment prowadzono przez osiem tygodni.

Po odślepieniu badań okazało się, że pacjenci przyjmujący czarnuszkę (w stosunku do osób, które otrzymywały placebo) mieli bliższe normom stężenie hormonów tarczycy: tyroksyny - T4 i trijodotyroniny - T3. Podobnie oceniono poziom przeciwciał aTPO i hormonu tyreotropowego (TSH) wydzielanego przez przysadkę mózgową, a stymulującego pracę tarczycy.

- Można uznać, że zioło jest istotnym wsparciem terapeutycznym, obiecująco wspomaga standardowe leczenie zapalenia tarczycy – utrzymują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Tabriz, zastrzegają się jednak, że skala prowadzonych badań była niewielka.

Praca ukazała się w czasopiśmie BMC Complementary and Alternative Medicine.

 

Uwaga, zmagając się, z wciąż do końca nierozpoznaną, chorobą Hashimoto - warto przeprowadzić konsultacje u najlepszego specjalisty, a takim jest, przyjmująca w Warsaw Medical Center, endokrynolog dr n. med. Urszula Sanocka. Uwaga, koszt wizyty to tylko 100 zł (przy ograniczonej puli miejsc). W połączniu z konsultacją można w Warsaw Medical Center zrealizować specjalistyczne badanie diagnostyczne USG w kierunku choroby Hashimoto - co ważne - w wyjątkowo niskiej cenie 60 zł (w ramach limitowanego programu diagnostycznego).

Warto przeczytać:
Hashimoto? Bez paniki!
Hashimoto, żelazna ścieżka postępowania
Dziewczyny Hashimoto

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę