Śmiercionośna poduszka

24.11.2019
Pościel z pierzy niebezpieczna foto pixabay

Źródłem tysiąca przypadków ciężkiego schorzenia płuc mogą być, pomijane przez lekarzy ... ptasie pióra w pościeli.

Ostatnio brytyjska prasa szeroko rozpisywała się o przypadku 43-letniego mężczyzny, który pojawił się u lekarza po trzech miesiącach pogarszającego się samopoczucia, narastającego zmęczenia i coraz większych duszności.

Początkowo sądzono, że ma infekcję dróg oddechowych, ale jego objawy wkrótce się pogorszyły, do tego stopnia, że nawet przemieszczanie się pomiędzy pokojami w jego domu wymagało od mężczyzny odpoczynku i „łapania oddechu”.

- Zacząłem odczuwać zawroty głowy podczas najmniejszego wysiłku - wspomina anonimowy pacjent.

- Nie mogłem stać ani chodzić dłużej niż kilka minut. Czułem, że po najmniejszym wysiłku zemdleję. Położenie się na łóżku stało się półgodzinnym zajęciem.

Pomimo licznych wizyt u lekarza, tajemniczy problem z oddychaniem mężczyzny pozostał niezidentyfikowany. Pacjent mieszkał w ciepłym, suchym domu, a jego otoczenie było wolne od pleśni.

Wywiady ze specjalistą od chorób układu oddechowego, Owenem Dempseyem z Aberdeen Royal Infirmary, ujawniły, że mężczyzna niedawno nabył kołdrę i poduszki z ptasimi piórami, które zastąpiły jego poprzednią syntetyczną pościel. Okazało się, że to była ta zmiana, która odpowiadała za nieszczęście mężczyzny.

Najczęstszą postacią nadwrażliwego zapalenia płuc jest płuco hodowcy ptaków (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych.). Schorzenie to spowodowane jest wdychaniem pyłu organicznego z piór kaczych lub gęsich umieszczanych w kołdrach i poduszkach - wyjaśnia Dempsey.

- Wdychanie antygenu uruchamia kaskadę immunologiczną, powodując zapalenie miąższu płuc. Dłuższa ekspozycja na alergen może powodować nieodwracalne zwłóknienie płuc.

W przypadku 43-letniego mężczyzny zdiagnozowano nienormalnie wysoką obecność przeciwciał we krwi (w związku z pyłem z ptasich piór).

Na szczęście dla pacjenta usunięcie pościeli, wraz z długim okresem stosowania steroidowych leków, spowodowały szybką poprawę jego stanu.

- Sterydy, które zostały przepisane po diagnozie, przyniosły widoczny efekt w ciągu dwóch dni.

Naukowcy twierdzą, że FDL może być znacznie większym problemem, niż to się przypuszcza, ponieważ lekarze mogą nie zdiagnozować tego rzadkiego i mało znanego stanu - jeśli nie wpadną na pomysł zapytania o rodzaj poduszki pod głową.

- Wystąpienie objawów po ekspozycji na kołdry lub poduszki z piór jest bardzo zmienne i wynosi od trzech tygodni do pięciu lat.

Zdarzenie to opisano w raportach przypadków BMJ.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę