DNA nie determinuje zbyt wielu chorób

30.12.2019
DNA a choroby foto pixabay

Według najnowszych badań naukowców z University of Alberta, w większości przypadków geny odpowiedzialne są za mniej niż pięć procent ryzyka związanego z rozwojem określonej choroby.

W największej dotychczas przeprowadzonej metaanalizie naukowcy prześledzili badania z okresu obejmującego dwie dekady. Wszystkie prace oceniały związki pomiędzy różnymi chorobami a mutacjami genów, znanymi jako polimorfizmy pojedynczego nukleotydu (SNP). Wyniki te pokazują, że powiązania pomiędzy większością chorób a genetyką są dość luźne.

- Mówiąc najprościej, DNA nie jest twoim przeznaczeniem, a mutacje genów nie skazują na konkretne choroby - powiedział autor badań David Wishart, profesor na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Alberty.

- Zdecydowana większość chorób, w tym wiele nowotworów, cukrzyca i choroba Alzheimera, zdeterminowana jest przez genetykę co najwyżej na poziomie 5 - 10 proc. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków, w tym choroba Crohna, celiakia i zwyrodnienie plamki żółtej. Te przypadłości uzależnione są od  genów w znacznym stopniu (od 40 do 50 proc.).

- Staje się jasne, że ryzyko zachorowania na większość chorób wynika m.in. z metabolizmu, środowiska, stylu życia, narażenia na oddziaływanie chemikaliów, bakterii i wirusów – uważa David Wishart.

Naukowiec sugeruje, że pomiar metabolitów, chemikaliów, białek lub mikrobiomu zapewnia znacznie dokładniejszy pomiar ryzyka wystąpienia chorób u ludzi. Odkrycia te są sprzeczne z wieloma nowoczesnymi teoriami, które sugerują, że testy genetyczne mogą dokładnie przewidzieć ryzyko pojawienia się choroby.

- Jeśli chcesz dokładnie ocenić ryzyko wystąpienia chorób - lepiej zbadaj metabolity, białka - a nie geny – przekonuje Wishart.

Artykuł został opublikowany w PLOS ONE.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę