Masaż leczniczy wygrywa z opioidami

09.07.2018
Obszary nadwrażliwości podczas testu sensorycznego

Zabrzmi to jak baśń trudna do wyjaśnienia w oparciu o wiedzę medyczną, a jednak przypadek ten jest faktem. Fizjoterapeuta Curt Lezanic z San Antonio w Teksasie, absolwent Science of Massage Institute, opisuje w jaki sposób  pomógł choremu, który od dziesięcioleci cierpiał na przewlekły ból, wynikający ze schorzenia kręgosłupa.

Skontaktował się z mną 81-letni mężczyzna, który niezmiernie cierpiał na silny ból pleców. Chory przeszedł trzy operacje odcinka lędźwiowego kręgosłupa z umieszczeniem pięciu metalowych płytek stabilizujących. Niestety żadna z operacji nie wyeliminowała bólu kręgosłupa. Ostatecznie pacjent skierowany został do kliniki leczenia bólu. Tam w walce z bólem zastosowano opiaty. Mężczyzna brał cztery tabletki hydrokodonu na dobę. Comiesięczne wykonywał badania krwi w celu sprawdzenia czynności nerek.

Zauważyłem, że skóra pacjenta na plecach odbijała światło, a po jej dotknięciu okazało się, iż jest szorstka jak papier ścierny. Od razu wiedziałem, że mam do czynienia z bardzo aktywną strefą odruchu skórnego. Zdjęcie pokazuje rozmieszczenie stref refleksowych w skórze. Okrągłe koła to obszary nadwrażliwości podczas stosowania testu sensorycznego, natomiast wydłużony obszar przedstawia całkowitą utratę wrażliwości na dotyk.   

Zapytałem pacjenta, kiedy wziął ostatnią pigułkę. Okazało się, że uczynił to około godziny przed przybyciem na fizjoterapię. Było pewne, że mężczyzna jest pod wpływem leku. Ostatecznie ustaliłem, że zabiegi będą realizowane w godzinę po okresie półtrwania hydrokodonu. (4-5 godzin).

Badanie powięzi powierzchownej wykazało znaczące zrosty, zwłaszcza wokół blizny. Głęboka powięź była bardzo zbita, ograniczając strefę ruchu.

Biorąc pod uwagę intensywność bólu i dużą intensywność napięcia tkanek miękkich, postanowiłem zacząć od zajęcia się strefami refleksów w skórze i powięzi powierzchniowej. W tym celu stosowałem wygładzanie i rozciąganie skóry, tarcie powierzchowne, uderzenia tkanek łącznych i technik przesunięć przeciwnych.

Ku mojemu kompletnemu zaskoczeniu po około trzydziestu minutach pacjent zszedł ze stołu i po raz pierwszy od dziesięcioleci nie odczuwał bólu.

Trzy dni później chory zadzwonił do mnie z informacją, że doświadczał tylko minimalnego bólu, ale musiał kontynuować przyjmowanie hydrokodonu, ponieważ odczuł objawy odstawienia, gdy zaczął zmniejszać dawkę. Zasugerowałem, żeby odwiedził swojego lekarza leczącego ból, w celu precyzyjnego dostosowania dawki hydrokodonu do jego aktualnej kondycji.

Jednocześnie kontynuowałem pracę nad jego plecami, uruchamiając coraz większy obszar tkanek, w tym lędźwiowych. Im więcej czasu mijało pomiędzy przyjmowaniem tabletki, tym mężczyzna niestety bardziej odczuwał ból. Chory wręcz wpadł w panikę, gdyż poziom bólu nagle wzmógł się.

Objawy bólowe zaczęły jednak stopniowo maleć i po trzech miesiącach masaży udało się zmniejszyć liczbę pigułek, które przyjmował z czterech do jednej na dobę. Teraz pacjent odwiedza gabinet fizjoterapeuty co dwa, trzy tygodnie i powoli odstawia hydrokodon.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę