Grypa dopada tych z nieprawidłowym wskaźnikiem BMI!

14.12.2018
Grypa atakuje otyłych foto pixabay

Tego jeszcze nie było. Według najnowszych badań osoby, mające niedowagę lub otyłe częściej trafiają do szpitala ze względu na ciężki przebieg grypy lub zmagania się z innym rodzajem wirusa atakującego drogi oddechowe i płuca.

Dane zebrane w badaniu potwierdzającym taką tezę pochodziły z sześciu szpitali w Meksyku i obejmowały 4778 pacjentów z objawami grypy. Część osób było hospitalizowanych, część leczonych ambulatoryjnie.

Z analizy poszczególnych przypadków wynikało, że u:
43 proc. pacjentów zdiagnozowano ciężką postać schorzenia grypopodobnego
16,3 proc. badanych rozwinęła się grypa
55,2 proc. wykryto innego wirusa atakującego drogi oddechowe
28,5 proc. nie wyizolowano wirusów dróg oddechowych

Uwaga: wirusami infekującymi drogi oddechowe są: rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Nierzadko także wirusy paragrypy czy tzw. wirusy RS.

Okazało się, że wskazania do hospitalizacji najczęściej dotyczyły pacjentów zarówno o najniższym, jak i najwyższym wskaźniku BMI. Osoby o prawidłowym stosunku wzrostu do masy ciała pokonywały chorobę stosunkowo najłagodniej.

Osoby w wieku poniżej 19 lat - stanowiły 32 proc. wszystkich pacjentów. W tej grupie naukowcy nie zaobserwowali jednak wyraźnej relacji: BMI a podwyższone ryzyko zachorowania na grypę, w szczególności wymagającego hospitalizacji.

Głównym autorem badania był dr John H. Beigel, pracujący dla Leidos Biomedical Research Inc., firmy, która działa w National Laboratorium powiązanym z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) w Bethesda.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) określają BMI dla dorosłych w następujący sposób:
- niedowaga - BMI poniżej 18,5;
- normalna waga - BMI 18,5 - 24.9;
- nadwaga - BMI 25 - 29,9;
- otyłość - BMI 30 i więcej.

Podobny system istnieje dla dzieci i młodzieży w wieku do 19 lat, z tym wyjątkiem, że wartości odcięcia zależą od wieku i płci.

Zarówno CDC, jak i WHO wyróżniają trzy klasy otyłości u dorosłych:
klasa 1 to BMI 30-34.9
klasa 2 otyłość to BMI 35-39,9
klasy 3 otyłość to BMI wynoszący 40 i więcej

Wiele badań populacyjnych łączy nadwagę i otyłość ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci, pojawienia się : cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu krążenia i niektórych nowotworów.

Uwaga jednak, niedowaga jest też poważnym problemem medycznym.

Niski wskaźnik BMI może wynikać nie tylko ze stosowania zdrowej diety, ale także być efektem zaburzeń w przemianie materii, niedożywienia i innych schorzeń. Badania przeprowadzone w 2007 r w Norwegii na 30 tys. pacjentach wykazały, że w grupie z niedowagą znalazło się tyle samo osób, które palą codziennie i które nie realizują żadnej aktywności fizycznej co w grupie z nadwagą.

Naukowcy zauważyli, że niedowaga jest istotnym czynnikiem ryzyka występowania u dorosłych pacjentów ciężkiej postaci choroby grypopodobnej.

Autorzy wskazują, że znaczącym ograniczeniem ich badań było to, że obejmowały one tylko osoby, które poszukiwały opieki medycznej w związku z nad chorobą podobną do grypy. Wyniki mogą zatem nie reprezentować całej populacji.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę