Psy w rehabilitacji pacjentów z uszkodzonym kręgosłupem

25.09.2019
Pies w terapii pacjentów foto: pixabay

Badacze z University of Alabama w Birmingham oceniali skuteczność pracy psów  (animals assisted therapy AAT) w rehabilitacji pacjentów po uszkodzeniu kręgosłupa (spinal cord injury – SCI).

Średni czas pobytu w szpitalu pacjenta z SCI wynosi ponad 35 dni - ocenia dr David Schwebel, prodziekan ds. badań naukowych w UAB College of Arts and Sciences. Pacjenci tacy często doświadczają silnego bólu fizycznego i psychicznego, zarówno  w wyniku zdarzenia medycznego, jak i na skutek procesu rehabilitacji po urazie. Nie łatwe jest radzenie sobie z niepełnosprawnością przez całe życie. Z tego powodu osoby z SCI narażone są na wysokie ryzyko stresu psychicznego , w tym na depresję i lęk.

Wciąż niewiele wiadomo na temat tego, jak pomóc pacjentom z SCI w radzeniu sobie z fizycznymi i psychologicznymi skutkami ich stanu.

W badaniu oceniano wpływ dogoterapii na ból, nastrój i stres pourazowy u pacjentów z trwałym uszkodzeniem kręgosłupa. Stan trzydziestu jeden z nich był analizowany przez specjalistów z UAB w trakcie czterech sesji terapii zajęciowej. W ramach analizy dokonano oceny poziomu pozytywnych i negatywnych emocji, przeprowadzono badanie stopnia odczuwania bólu, a także pobrano próbki kortyzolu zawartego w ślinie, aby zmierzyć wielkość tzw. stresu biologicznego.

Psy terapeutyczne współdziałały z niektórymi pacjentami podczas wspomnianych czterech sesji rehabilitacyjnych. Uczestników eksperymentu poproszono, aby zezwolili na interakcję z psami. W trakcie dogoterapii osoby z dysfunkcjami ruchu miały za zadanie stopniowo  zwiększać swoje zdolności manualne. Trenerzy osób z SCI starali się, aby ich podopieczni głaskali, karmili, czesali i zakładali obroże czworonogom.

Badanie wykazało, że poziom stresu zmniejszył się u wszystkich uczestników z grupy AAT, a po sesjach terapeutycznych nastąpił niewielki spadek oceny poziomu bólu wśród pacjentów uczestniczących w eksperymencie. Wyniki te pokazują, że AAT może mieć pozytywny wpływ na odczuwanie bólu podczas sesji rehabilitacyjnych.

Dogoterapia była najbardziej skuteczna u pacjentów podczas pierwszej sesji. Wówczas to następowała szczególna poprawa w zakresie nastroju.

Dr Schwebel ma nadzieję, że przyszłe badania potwierdzą jego ustalenia co do skuteczności metody AAT. W jego ocenie już pojedyncza sesja przynosi znaczące korzyści dla pacjentów. To odkrycie oznaczałoby, że dogoterapia powinna być szerzej stosowana w przypadku pacjentów z uszkodzonym kręgosłupem.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę