Ludzie o najzdrowszych sercach na świecie

23.09.2019
Od czego zależy zdrowe serce

Łowiecko - zbieracki lud Tsimane z Ameryki Południowej, według czasopisma "Lancet" nie wykazuje żadnych oznak niedokrwiennej choroby serca. To odkrycie od kilku lat jest przedmiotem ożywionej dyskusji w gronie specjalistów, zajmujących się naukami medycznymi.

Badacze z Long Beach Memorial Medical Centre w Kalifornii wykazali, że ludność Tsimane w wieku do 50 lat nie wykazuje żadnych objawów zwapnienia tętnic wieńcowych. Tymczasem co czwarty ich rówieśnik z krajów wysoko rozwiniętych ma w tym wieku objawy świadczące o postępującej chorobie niedokrwiennej serca.

Trzech na czterech nestorów, żyjących w plemieniu Tsimane ponad 75 lat, także nie wykazuje objawów miażdżycy. W tym wieku aż 80 proc. Amerykanów ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową grożącą zawałem serca lub udarem mózgu.

Naukowcy są przekonani, że lud żyjący w Boliwii na terenie lasów tropikalnych swoje zdrowie zawdzięcza lepszemu stylowi życia, przede wszystkim nie są nałogowymi palaczami tytoniu, mają zdrowszą dietę i dużo się ruszają.

Dieta Tsimanie składa się głównie z warzyw i owoców. Wzbogacona jest w kilkunastu procentach mięsem dzikich świń, tapirów i kapibar. Tylko 7 proc. pożywienia stanowią ryby. 72 proc. kalorii w ich pokarmach pochodzi z węglowodanów. To źródło energii dostarcza tylko 52 proc. kalorii statystycznemu Europejczykowi, czy mieszkańcowi Ameryki Północnej.

Tsimane spożywają stosunkowo małe ilości tłuszczów (14 proc. zapotrzebowania na kalorie).Wśród  mieszkańców Europy wskaźnik ten jest ponad dwukrotnie wyższy (34 proc.).

Nie bez znaczenia jest to, że społeczeństwo Tsimanie zdecydowanie więcej się rusza niż większość ludzi w państwach uprzemysłowionych. Nie wynika to z rekreacji, a z konieczności zdobywania pożywienia. Ludzie żyjący w amazońskiej puszczy muszą dziennie przemierzać ok. 15 – 18 km, aby wytropić i upolować zwierzęta, służące za pokarm.

 Przeciętny mieszkaniec Tsimane po 60. roku życia przemierza dziennie dystans odpowiadający kilkunastu tysiącom kroków.

Wniosek jest taki, że monstrualnie kosztowne systemy opieki zdrowotnej wciąż daleko są w tyle jeśli chodzi o zapewnienie zdrowych warunków życia, za trybem aktywności fizycznej, naturalnie przynależnym mieszkańcom puszczy, którzy bez prądu i bieżącej wody żyją zdrowo dla swojego serca.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę