Depresja idzie w parze z chorobami serca

20.03.2019
Chora psyche, chore serce foto pi

Naukowcy wykazują związek pomiędzy depresją a chorobami serca. Do niedawna mechanizmy wyjaśniające taką zależność pozostawały tajemnicą.

Przeglądy i analizy przeprowadzonych badań wykazały, że osoby z chorobami układu krążenia są bardziej narażone na depresję, a osoby z depresją mają większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Dotknięci depresją, którzy doświadczają chorób serca, częściej umierają z powodu poważnych problemów kardiologicznych niż pacjenci, zmagający się z chorym układem sercowo - naczyniowym, ale nie obciążeni zaburzeniami psychicznymi.

Im cięższa depresja, tym bardziej prawdopodobne, że pojawi się poważna choroba serca, prowadząca nawet do śmierci.

Skąd ta zależność? Naukowcy z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii postanowili to zbadać. Golam Khandaker, pracujący w klinice Wellcome Trust na Uniwersytecie w Cambridge, prowadził w tym kierunku badania wspólnie ze Stephenem Burgessem. Ich zespół zbadał dane dotyczące prawie 370 tys. osób w wieku 40 – 69 lat (dane te były dostępne w bazie UK Biobank).

Naukowcom udało się ustalić, czy występowanie w rodzinie choroby wieńcowej serca zwiększało ryzyko poważnej depresji. Okazało się, że tak.

Ludzie, których przynajmniej jeden z rodziców zmarł na serce, mieli o 20 proc. wyższe ryzyko popadnięcia w depresję.

Naukowcy zastanawiali się, czy istnieją geny określające tę zależność. Nie znaleźli jednak związku pomiędzy rozwojem choroby serca a ryzykiem depresji. W ten sposób uczeni uznali, że depresja i choroby serca nie mają wspólnych predyspozycji genetycznych. W tych okolicznościach badacze zastanawiali się, czy istnieją czynniki środowiskowe, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju depresji i chorób serca.

W procesie badawczym naukowcy zastosowali narzędzie statystyczne zwane randomizacją mendlowską - w celu zbadania 15 markerów biologicznych, które mogą wpływać na ryzyko chorób serca. Technika ta wykorzystywana jest do oceny związku pomiędzy czynnikiem ryzyka a klinicznie istotnym wynikiem.

Ich analiza ujawniła trzy biomarkery ryzyka chorób serca, które były również czynnikami towarzyszącymi depresji. Są to triglicerydy oraz białka związane z zapaleniem IL-6 i CRP.

Naukowcy wyjaśniają, że nasze ciała wytwarzają cytokiny prozapalne IL-6 i CRP w odpowiedzi na czynniki fizjologiczne, takie jak: infekcje, palenie, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, a także długotrwały stres.

Wysokie markery są często obecne w depresji opornej na leczenie, przy czym zdecydowanie podwyższone poziomy IL-6 i CRP szczególnie często charakteryzują ostre epizody depresyjne.

- Jest możliwe - podkreśla Golam Khandaker - że choroby serca i depresja mają wspólne podstawowe mechanizmy biologiczne, które przejawiają się w dwóch różnych stanach, w dwóch różnych narządach - w układzie sercowo-naczyniowym i w mózgu. Nasza praca sugeruje, że zapalenie może być wspólnym mechanizmem wywołującym tak różne choroby.

Naukowcy zauważają jednocześnie, że rola triglicerydów w ryzyku depresji nie została jeszcze dokładnie zrozumiana. - Chociaż nie wiemy, jakie są wspólne mechanizmy między tymi chorobami, mamy teraz wskazówki do pracy nad tym zagadnieniem - mówi Stephen Burgess.

Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę