Komórki macierzyste zregenerują mięśnie

17.12.2018
Reperacja mięśni foto: pixabay

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth) opracowali nową kategorie komórek macierzystych służących do badania konwersji komórek macierzystych w mięśnie. Wyniki ich pracy pojawiły się właśnie w „Cell Reports”.

Zaburzenia, takie jak dystrofia mięśniowa, powodują osłabienie tkanki mięśniowej, w efekcie jej praca nie jest idealna. Schorzenie skutkuje trudnościami w chodzeniu, problemem może być nawet samo stanie. W ciężkich przypadkach zaburzenia mogą obejmować nawet mięśnie sercowe i oddechowe i prowadzić do śmierci. Nauka – póki co - nie znalazła na tę poważną przypadłość antidotum.

W laboratorium, znajdującym się w Instytucie Medycyny Molekularnej Brown Foundation for Prevention of Human Diseases w UTHealth (University of Texas), zespół naukowców wykorzystał dość kontrowersyjną metodę edycji genów o nazwie CRISPR/Cas9 w celu wyodrębnienia i dodania znaczników fluorescencyjnych do badanych genów.

Specjaliści, prowadzeni przez prof. Radboda Darabiego adiunkta w Centrum Komórek Macierzystych i Medycyny Regeneracyjnej w McGovern Medical School w UTHealth, opracowali nowatorską linię generowania ludzkich komórek macierzystych wspierających mięśnie szkieletowe. W celu zapewnienia czystości komórek macierzystych mięśni, naukowcy znakowali je za pomocą dwóch białek fluorescencyjnych (PAX7, MYF5). Oba biorą udział w tak ważnych procesach jak: podział, specyfikacja i różnicowanie komórek oraz organogeneza (tworzenie się i rozwój narządów).

Komórki macierzyste wytworzono z tkanki skóry pacjenta i sprokurowano je do tworzenia mięśni.

- Dążąc do sterowania procesem wyodrębniania się mięśni z komórek macierzystych, przeanalizowaliśmy wiele związków bioaktywnych, szczegółowo obserwowaliśmy aktywność komórek macierzystych przy użyciu kolorowych znaczników – powiedział prof. Radbod Darabi.

- Stworzyliśmy scenariusz, co krok po kroku rbić, aby wytworzyć komórki macierzyste mięśni - powiedział prof. Radbod Darabi.

- W porównaniu z poprzednimi strategiami, nasza umożliwiła szybsze i bardziej wydajne generowanie komórek macierzystych mięśni z lepszym ich „wszczepianiem" – wyjaśnił prof. Radbod Darabi.

Uważa on, że generowane macierzyste komórki mięśniowe będą początkowo używane do badania dystrofii mięśniowych, analizy chorób, testowania nowej generacji leków lub do oceny skuteczności korekcji genów.

Organizm człowieka ciągle zastępuje komórki mięśni szkieletowych, ale proces ten często bywa zaburzony. Kłopoty wiążą się z awarią lub „wyczerpaniem się” komórek macierzystych mięśni.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę