Garb się na zdrowie!

12.07.2018
Kregosłup lubi zmiany foto: pixabay

Uznany fizjoterapeuta układu mięśniowo - szkieletowego, prof. Peter O'Sullivan z Curtin School of Physiotherapy and Exercise Science (Australia), twierdzi, że jego badania i długoletnie doświadczenie kliniczne nie wykazują prostego związku pomiędzy tak zwanym bólem pleców, a uznawaną powszechnie za nieprawidłową postawą w trakcie pracy, nauki i odpoczynku.

“Nie garb się” - to jedno z podstawowych zaleceń, jakie rodzice przekazują ukochanym dzieciom. Nie do końca to słuszne zalecenie - uważa prof. Peter O'Sullivan  i tłumaczy swój punkt widzenia.

- Od lat pomagam osobom, które mają problemy z bólami kręgosłupa, oczywiście wielokrotnie z nimi rozmawiam. Twierdzę, że pacjenci, mający największe kłopoty zdrowotne,  dość rygorystycznie przestrzegali zasady “nie garb się”. Większość z nich jako dzieci, zawsze siadały prosto, starały się utrzymywać tak zwaną idealną postawę - twierdzi prof. Peter O'Sullivan.

- Jedna z ostatnich moich pacjentek, walcząca z uporczywym bólem pleców, poza pracą była aktywna fizycznie, uwielbiała ćwiczenia fitness. W czasie pracy także starała się działać zgodnie z zakorzenionym przekonaniem, że trzeba trzymać się prosto. Siedziała przy komputerze przez 8 godzin dziennie nienagannie wyprostowana, Im bardziej doskwierał jej ból, tym bardziej starała się nie garbić. To był błąd. Uznaliśmy, że musi pozwolić swemu ciału na odnalezienie pozycji komfortowej, w której napięcie mięśni nie byłoby tak dokuczliwe. Oczywiście pokonaniem problemów nie była wyłącznie zmiana ułożenia kręgosłupa z “wyprostowanej” na “powyginaną” - zastrzega uczony.

- Zbawienny dla naszego kręgosłupa jest ruch i to bynajmniej nie ruch nastawiony na monotonne powtarzanie określonych ćwiczeń fizycznych.  Spacerujmy jak najwięcej, a pracę biurową, wyznaczoną ślęczeniem nad biurkiem, przerywajmy jak najczęściej chociażby wędrówkami do toalety. Zamiast skupiać się na utrzymywaniu wyprostowanej postawy, postawmy na wielokrotną zmianę pozycji siedzącej. Nie musimy przy tym dbać o  nienaganną wertykalną pozycję - doradza prof. Peter O'Sullivan.

Najgorzej mają ci, którzy w trakcie pracy muszą zająć określoną pozycję przez szereg godzin i nie chodzi o pracę przy biurku. Najczęstsze problemy z kręgosłupem doskwierają osobom, które pracują na przykład przy taśmie produkcyjnej, gdyż wówczas o różnorodne zmiany usytuowania ciała nie jest łatwo.

Garbmy się zatem, ale rozsądnie.

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy.

Warszawa fizjoterapia - to fizjoterapia w Warsaw Medical Center

mgr Dorota Ślebioda poniedziałki i czwartki 10.00 - 18.00.

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę