Zwyrodnienie stawów to diagnoza, nie wyrok

21.01.2018

Ból w kolanie podczas poruszania się, uczucie skrzypienia w trakcie chodzenia, ból w biodrze nawet bez wykonywania forsownych ruchów, poranna sztywność stawów? To ten etap dolegliwości, w którym diagnoza „zwyrodnienie stawów” jest bardzo prawdopodobna.

To nierozsądne gdy zawczasu nie reagujemy na oznaki problemów, a wizytę u specjalisty wymusza trudny do uśmierzenia ból. Problemów nie rozwiąże rada, którą być może usłyszymy z ust lekarza „trzeba było przyjść wcześniej”.

Specjaliści z Warsaw Medical Center mają wieloletnie doświadczenie w diagnostyce i przeciwdziałaniu postępującym zmianom zwyrodnieniowym, które nieleczone skutkują nieodwracalnym zniszczeniem stawów (czytaj: Kwas hialuronowy na ratunek stawom).

To oczywiste, że chory człowiek szuka wsparcia, najchętniej tam gdzie otrzyma jasny przekaz „po wdrożeniu naszej terapii w pełni powróci zdrowie”. W medycynie cudowne recepty zazwyczaj nie istnieją.

W przypadku problemów ze stawami od lat stosowany jest zabieg wiskosuplementacji  polegający na iniekcyjnej suplementacji kwasu hialuronowego w rejony stawów dotkniętych procesami chorobowymi. Mogą to być zmiany zwyrodnieniowe (występujące z reguły u ludzi, którzy już pewien czas temu osiągnęli wiek dorosły), ale także powstałe w wyniku urazów (w tym przypadku nie ma wyraźnie wyróżnionej grupy wiekowej, bowiem na taką sytuację narażone są osoby w sposób szczególny aktywne fizycznie).

Kwas hialuronowy, z pewnością tak, ale
No właśnie to „ale” związane jest z prawidłową diagnostyką. Dokładny obraz zmian chorobowych, uwidoczniony na zdjęciach USG. MRI, RTG, jest podstawą, bez której przeprowadzenie prawidłowego, a zatem skutecznego leczenia jest mało prawdopodobne.

Aplikowany „w ciemno” zastrzyk z kwasem hialuronowym co prawda może przynieść chwilową ulgę, ale paradoksalnie jego działanie nie tylko nie rozwiąże problemów, ale istnieje niebezpieczeństwo ich spotęgowania, a to ze względu na odłożenie w czasie kompleksowego leczenia „bo przecież już tak nie boli”.

Kwas hialuronowy, czyli właściwie co?
Hialuronian  - sól kwasu hialuronowego to produkt komórek błony maziowej (synowiocyty), który stanowi o nieprzeciętnych, lepko-sprężystych  właściwościach płynu stawowego. Dzięki hialuronianowi właśnie możemy chodzić, biegać, wykonywać tysiące codziennych powtarzalnych czynności bez myślenia o tym jaka jest budowa stawów i jaką funkcję pełni w nich hialuronian. Problemy zaczynają się wraz z deficytem tego związku.

Kto pracuje na problemy?
Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów w zasadzie dotknąć może każdego stawu, w którym znajduje się chrząstka szklista, ale najczęściej zmiany chorobowe dotykają bioder i kolan, a więc struktur poddawanych największym obciążeniom.

Na problemy pracujemy przez wiele lat, fundując naszemu ciału zbyt duże obciążenia (nadwaga, ciężka fizyczna praca, głównie w pozycji stojącej), ale także paradoksalnie eliminując jakiekolwiek obciążenia, a w zasadzie pozostając przez większość dnia bez ruchu.

Te zagrożenia, w mniejszym lub w większym stopniu, można eliminować. Gorzej, gdy piętno na zdrowiu odcisną, trudne do uniknięcia, predyspozycje genetyczne lub postępujące wraz z wiekiem zaburzenia hormonalne. Kwestią przypadku są z kolei problemy ze stawami, wynikające z intensywnego uprawiania sportu lub będące skutkiem wypadków.

Kwasu hialuronowy zapewnia pożądane efekty
Jak szybko i jak długo oddziaływanie wstrzykniętego kwasu hialuronowego przynosi pożądany efekt? To zależy, ale dolegliwości powinny, jeśli nie ustąpić, to być zredukowane do minimalnego poziomu w ciągu tygodnia do dwóch, trzech od zabiegu. Pożądany efekt powinien utrzymać się od kilku do kilkunastu miesięcy od zastosowania terapii. Można ją bez najmniejszych skutków ubocznych dla pacjenta ponawiać. Brak jest jakichkolwiek wzmianek o reakcjach immunologicznych czy anafilaktycznych. Naukowe doniesienia na ten temat zebrał i przeanalizował dr Dionysios Trigkilidas, ortopeda z Ramsay Health Care, która to grupuje 220 szpitali funkcjonujących w  Australii, Wielkiej Brytanii, Indonezji i Francji.

Dr Dionysios Trigkilidas spośród ponad 200 badań opisujących oddziaływanie kwasu hialuronowego wybrał zaledwie kilkanaście, tylko te randomizowane (losowy podział uczestników, na tych którym wstrzykuje się kwas hialuronowy i na tych, którym - zamiast kwasu - podaje się inny preparat). Kolejnym warunkiem był fakt realizowania analiz w reżimie podwójnej ślepej próby (zarówno badani, jak badający nie mają wiedzy o tym kto poddawany jest oddziaływaniu kwasu).

Analiza liczy kilkadziesiąt stron pełnych zestawień, porównań i wyliczeń, jednak zasadnicze wnioski przemawiają za tym, że kwas hialuronowy to sprawdzona formuła przywracania stawom sprawności na okres, który satysfakcjonuje zdecydowaną większość badanych.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę