Zadymione pomieszczenia groźne także dla serca

04.05.2019
Dym z papierosa uderza w serce foto pixabay

„Palisz, płacisz zdrowie tracisz” takie hasła nie czynią najmniejszego wrażenia na palaczach. Niestety są także osoby, które nie palą, nie płacą, a tracą zdrowie – mowa o biernych palaczach. Nie chodzi tylko o zagrożenie rakiem płuc, czym głównie starszy się palących. Kardiolodzy biją na alarm: dym z papierosów ma zdecydowanie negatywny wpływ na kondycję mięśnia sercowego osób palących biernie.

Jeśli pokój lub samochód jest zadymiony, nawet jeśli ktoś kto odpowiada za taki stan rzeczy już nie pali - należy z dala omijać takie zamknięte przestrzenie – przestrzegali lekarze obradujący podczas EuroHeartCare 2019 - kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
- Jesteśmy narażeni na bierne palenie nawet wówczas, gdy w pomieszczeniu nie ma już aktywnego źródła zanieczyszczenia dymem z papierosa, ale wciąż można wyczuć, że ktoś wcześniej palił tutaj tytoń - powiedział autor badań prof. Byung Jin Kim z Sungkyunkwan University w Seulu. - Nasze analizy, obejmujące osoby niepalące, pokazuje, iż ryzyko pojawienia się nadciśnienia jest oczywiście wyższe przy dłuższym okresie biernego palenia - ale nawet najmniejsze ilości szkodliwego dymu papierosowego są niebezpieczne.
Bierne palenie w domu lub pracy oznacza zwiększone o 13 proc. ryzyko nadciśnienia z tym, że ekspozycja na dym przez co najmniej dziesięć lat oznacza co najmniej 17 proc. większe ryzyko nadciśnienia. Taka zależność dotyczy w równym stopniu mężczyzn i kobiet.
Nadciśnienie tętnicze było wyraźnie częstsze u osób narażonych na bierne palenie w domu lub pracy (7,2 proc. odsetek) w porównaniu z grupą, która nie miała styczności z dymem papierosowym (5,5 proc.).
Jest to pierwsze duże badanie oceniające związek między biernym paleniem a nadciśnieniem tętniczym u osób nigdy nie palących, zweryfikowane przez stężenie kotyniny w moczu (metabolit nikotyny, o okresie półtrwania 20–40 godzin). Obejmowało ono niemal 132 tys. osób niepalących (33 proc. stanowili mężczyźni), średnia wieku badanych wyniosła 35 lat.
- Z naszych analiz wynika, że należy bezwzględnie trzymać się z dala od palaczy, a nie tylko zmniejszać ekspozycję na dym, w przeciwnym razie zagrożenie nadciśnieniem będzie bardzo wysokie - powiedział profesor Kim.
Okazuje się, że w Europie co piąty niepalący wciąż jest notorycznie narażany na bierne palenie.
Poprzednie badania, co prawda, sugerowały związek między biernym paleniem a nadciśnieniem u osób niepalących, jednak większość analiz miała niewielki zasięg, ograniczała się do kobiet i wykorzystywała kwestionariusze, w których respondentki zazwyczaj same oceniały poziom swojego ciśnienia krwi.
Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę