Wywijaj stopami, aby udrożnić naczynia krwionośne

07.09.2018
Ruszaj stopami na zdrowie /foto: pixabay

Siedzisz przez 6 godzin? O to nietrudno w trakcie pracy biurowej. Efekt jest taki, że nastąpić może niedokrwienie nóg, bo tętnice w szybkim tempie tracą wówczas naturalną zdolność do rozszerzania się, pod wpływem wzmożonego przepływu krwi.

Niepożądane zmiany pojawiają się już po 10 minutach siedzenia – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pracujący pod kierunkiem Jennifer R. Vranish z Wydziału Kinezjologii Uniwersytetu Teksańskiego w Arlington.

Testy przeprowadzono z udziałem 18 młodych mężczyzn, u których nie zdiagnozowano żadnych poważnych schorzeń. Poziom przekrwienia reaktywnego oraz rozszerzalność tętnicy podkolanowej w warunkach zwiększonego przepływu krwi analizowano za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej. Badania prowadzono zanim mężczyźni przyjęli pozycję siedzącą, a także po 10 minutach siedzenia oraz w czasie leżenia, a ponadto po wykonaniu specjalnie opracowanych ćwiczeń, które miały przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w naczyniach krwionośnych.

Ćwiczenia te polegały na rytmicznym poruszaniu stopami w górę i w dół co 2 sekundy przez ok. 30 proc. czasu spędzonego przez ochotników na leżeniu.

Okazało się, że taka – w gruncie rzeczy - dalece ograniczona forma aktywności fizycznej sprzyjała zdecydowanie lepszej cyrkulacji krwi w obrębie dolnych kończyn.

Ćwiczenia nóg mogą być zatem dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowego dopływu krwi do nóg, szczególnie w okolicy podudzia. Najlepsze są jednak umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę