Witaminy - samo zdrowie?

22.05.2018
Jeśli witaminy, to naturalne (foto: pixabay)

Są orędownicy dokładania do codziennego jadłospisu zestawu witamin. Tymczasem z powodzi badań nad oddziaływaniem witamin na organizm człowieka wyłania się nie tyle obraz tego co jest szczególnie korzystne dla zdrowia człowieka, co trudny do opisania chaos interpretacyjny.

Powszechnie wiadomo na przykład, że kwasy omega-3 zapobiegają chorobom układu krążenia. Fakt te skwapliwie wykorzystał przemysł produkujący suplementy diety. Jednak wciąż nie ma wiarygodnych testów klinicznych, które wykazałyby, że preparaty tworzone na bazie rybiego tłuszczu zapobiegają w jakikolwiek sposób chorobom serca.

Prof. Alice Lichtenstein z Tufts University przekonuje, że dieta bogata w tłuszcze ryb jest pożądana dla ludzkiego organizmu nie ze względu na jej właściwości, a z powodu jednoczesnego ograniczania w pożywieniu składników zawierających białko zwierząt hodowlanych. Nie zatem w aplikowaniu kwasów omega-3 trzeba szukać dróg do zdrowia, co w eliminowaniu tłuszczów zawartych w powszechnie spożywanym mięsie: świń, bydła i drobiu.  

Praca naukowców nad ustaleniem wpływu witamin na ludzki organizm jest utrudniona z prozaicznego powodu. W społeczeństwach kultury Zachodu utrwalił się na tyle silny trend wspomagania witalności mikroelementami, iż trudno jest dobrać reprezentatywną grupę kontrolną, której przedstawiciele, nie przyjmowaliby czegoś “na wzmocnienie”. Jak w takich warunkach określić oddziaływanie witamin na człowieka?

To oczywiście przypadek skrajny, ale pokazuje złożoność przesłanek interpretacyjnych. Nie można pominąć i tego faktu, że osoby przyjmujące profilaktycznie witaminy w sposób szczególny dbają o zdrowie, prowadząc bardziej przyjazny dla swojego organizmu tryb życia. Ta grupa dba o dietę, stawia na aktywność fizyczną, stosuje przy tym - w miarę możliwości - zasady eliminujące zachowania ryzykowne.

To oczywiste, że przyjmujący witaminy będą się lepiej prezentowali na tle osób nie dbających o regularne dostarczanie organizmowi mikroelementów. Prosta zależność: stosujesz witaminy - działasz dla zdrowia - może być złudna.

Brakuje usystematyzowanych badań, które by w sposób holistyczny podeszły do określenia wpływu witamin na ludzkie zdrowie. Naukowcy jednak w sposób zdecydowany utrzymują chcesz być zdrowy nie ufaj bezgranicznie suplementom diety, stawiaj na warzywa i owoce. 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę