Wątroba zagrożona e-papierosami

12.04.2018

Elektroniczne papierosy doprowadzić mogą do fatalnego w skutkach niealkoholowego stłuszczenia wątroby – alarmują naukowcy z University of Medicine & Science w Los Angeles.

Badania, co prawda przeprowadzono na szczurach, ale wyniki analiz są na tyle alarmujące, że kierujący pracą grupy specjalistów prof. Charles R. Drew w poważnym tonie wypowiadał się na ten temat podczas dorocznego, sympozjum Endocrine Society's w marcu 2018 r. w Chicago.

Zaangażowany w ten projekt prof. Theodore C. Friedman wskazuje na związki nikotyny (w dużym stężeniu pojawiające się w e-papierosach), których obecność ma istotny wpływ na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Szczury podzielono na dwie grupy. Jedna była eksponowana na opary wydobywające się z e-papierosów. W organizmie tych gryzoni zarejestrowano poziom nikotyny podobny do tego, który diagnozuje się u palaczy elektronicznych papierosów. Druga grupa przebywała w aerozolu z soli fizjologicznej.

W grupie gryzoni „palących papierosy” naukowcy, przy pomocy analizy RNA, odkryli zmiany w 433 genach, które standardowo towarzyszą stłuszczonej wątrobie. Niekorzystne zmiany zauważono także w genach wiązanych z funkcjonowaniem zegara biologicznego organizmu.

U szczurów funkcjonujących w oparach soli fizjologicznej nie zauważono niebezpiecznych zmian genetycznych.

***

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę