Transplantacja: inkubator dla wątroby

19.04.2018

Pomysł – co prawda - nie jest nowy, ale to nowy krok do osiągnięcia sukcesu, a tym krokiem jest inkubator do przechowania wątroby przygotowywanej do przeszczepu.

Transplantacja to wyścig z czasem. Im krótszy czas, jaki dzieli moment pobrania narządu od zakończenia przeszczepu - tym prawdopodobieństwo sukcesu jest wyższe. W tym przypadku oczywiście z reguły sukces - to dar życia, porażka – to wyrok śmieci.

Od pierwszych transplantacji trwa wyścig z czasem. W przypadku wątroby całą skomplikowaną procedurę medyczną i logistyczną należałoby zamknąć w okresie 12 godzin. To zdecydowanie za mało, aby po pierwsze sprawdzić przydatność konkretnego narządu dla konkretnego pacjenta, po drugie przygotować biorcę do operacji.

Sprawy nie ułatwia fakt, że wątrobę od oczekującego na nią pacjenta czasami oddzielać mogą setki kilometrów.

Naukowcy od dawna starali się podarować chorym i operującym ich chirurgom trochę dodatkowego czasu. Ostatnio specjaliści z Nuffield Department of Surgical Sciences w University of Oxford zakomunikowali o bardzo obiecujących efektach ich pracy nad stworzeniem urządzenia, dzięki któremu wątroba mogłaby przebywać poza organizmem człowieka nie standardowe 12, a 24 godziny.

Teraz właśnie David Nasralla, kierujący pracami grupy naukowców z University of Oxford podzielił się publicznie rezultatami stosowania inkubatora do przechowywania pozyskanej do przeszczepu wątroby. Dzięki specjalnym pompom podającym natlenioną krew oraz zbilansowane składniki odżywcze, a także czujnikom utrzymującym optymalną temperaturę i wilgotność - inkubator z dużą dokładnością odtwarza środowisko ludzkiego organizmu.

Po analizie sytuacji 220 pacjentów, którym przeszczepiono wątrobę z wykorzystaniem nowego urządzenia – podano, że w tej grupie odsetek udanych transplantacji był o 20 proc. wyższy w porównaniu do przypadków, w których stosowano standardowe procedury przechowywania narządu.

Jest podstawa do optymizmu, bo wdrożenie nowego rozwiązania może zdecydowanie wpłynąć na efekty realizowanych przeszczepów wątroby..

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę