Toksyna botulinowa zamiast tabletki z krzyżykiem

28.05.2019
Bokos w walce z bólem / foto pixabay

Coraz więcej dowodów potwierdza skuteczność zastrzyków z toksyny botulinowej w zmniejszaniu częstości przewlekłych migrenowych bólów głowy – wynika z analizy opublikowanej w Plastic and Reconstructive Surgery.

- Toksyna botulinowa jest korzystna w leczeniu zapobiegawczym migreny – informuje prof. Benoit Chaput z University Hospital Rangueil w Tuluzie. - Toksyna botulinowa to bezpieczne i dobrze tolerowane leczenie, które powinno się zaproponować pacjentom z migreną - piszą naukowcy.

Prof. Chaput i współpracownicy zidentyfikowali i przeanalizowali dane z 17 randomizowanych badań porównujących toksynę botulinową. Toksyna botulinowa (botoks) - została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w leczeniu przewlekłej migreny w 2010 r. Od tego czasu coraz więcej pacjentów donosi o pomyślnych wynikach wstrzyknięć toksyny botulinowej mającej złagodzić przewlekłe migreny.

W 17 badaniach wzięło udział prawie 3650 pacjentów, z których ok. 1550 miało przewlekłą migrenę. Część osób raportowało po kilkanaście ataków bólu głowy (w okresie trzech miesięcy), z objawami migreny trwającymi łącznie co najmniej osiem dni. Pozostali pacjenci mieli rzadsze bóle migrenowe.

- Wstrzyknięcia toksyny botulinowej, znacznie zmniejszyły częstość napadów przewlekłej migreny – podają naukowcy. Trzy miesiące po wstrzyknięciu pacjenci leczeni toksyną botulinową mieli średnio 1,6 mniej ataków migreny w miesiącu w porównaniu z pacjentami leczonymi nieaktywnym placebo.

Poprawa była widoczna w ciągu dwóch miesięcy leczenia toksyną botulinową. Aby podtrzymać efekty leczenia, wstrzyknięcia toksyny botulinowej są zazwyczaj powtarzane co trzy miesiące.

Statystycznie rzadsze są ataki migreny po zaaplikowaniu toksyny botulinowej, pomimo, że taka terapia związana była z wyższym odsetkiem działań niepożądanych w porównaniu z placebo, żaden z nich nie był zasadniczy.

Uzyskane dane wykazały również znaczącą poprawę jakości życia pacjentów leczonych toksyną botulinową. Ta poprawa była bezpośrednio związana ze zmniejszeniem objawów depresyjnych. - Można to wyjaśnić obniżonym poziomem odczucia bólów głowy i niepełnosprawności, związanymi z migreną, a to oddziałuje na łagodniejsze objawy depresji i lęku - pisze prof. Chaput.

Chociaż wstrzyknięcie toksyny botulinowej w przypadku przewlekłej migreny jest zatwierdzone przez FDA, nadal istnieją sprzeczne dane dotyczące jej skuteczności. Nowy raport zawiera kompleksową analizę dotychczasowych badań dostarczających dowodów najwyższej jakości, w tym trzy randomizowane badania nie ujęte w poprzednich raportach.

Wyniki zdecydowanie potwierdzają skuteczność wstrzyknięcia toksyny botulinowej jako leczenia zapobiegawczego w przewlekłej migrenie, ze znacznym zmniejszeniem częstości bólów głowy po okresie od dwóch do trzech miesiący stosowania botoksu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę