Tętnice nieczułe na kawę

04.06.2019
Kawa pod lupą lekarzy

O kawie różnie mówią, że: szkodzi tętnicom, chroni serce lub nie ma wpływu na zdrowie układu krążenia. Uczeni raz jeszcze spróbowali ustalić jak jest naprawdę.

Niektóre badania naukowców sugerują, że regularne picie dużej ilości kawy sprawia, iż aorta, która jest największym naczyniem krwionośnym, staje się coraz mniej elastyczna. Sztywność aorty może powodować zwiększone ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia.

Jednocześnie inne dowody wskazują, że picie więcej niż trzech filiżanek kawy dziennie chroni przed miażdżycą, a więc stanem, w którym płytka, gromadząc się w tętnicach, tamuje swobodny przepływ krwi.

Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University w Londynie, wykazało, że nawet ludzie pijący znaczną ilość kawy każdego dnia nie doświadczają sztywności tętnic, co oznacza, że ​​kawa nie zwiększa ryzyka problemów sercowo-naczyniowych.

Główny autor analizy, prof. Steffen Petersen przedstawił wyniki ustaleń lekarzy podczas dorocznej konferencji British Cardiovascular Society (BCS) w Manchesterze w Wielkiej Brytanii (3 - 5 czerwca 2019).

W badaniu przeanalizowano dane 8 412 osób, które zgodziły się, aby ich układ krążenia został zobrazowany m.in. metodą rezonansu magnetycznego. W ten sposób naukowcy mogli zdiagnozować stan funkcji sercowo - naczyniowych u tych, którzy systematycznie piją kawę.

Osoby biorące udział w projekcie podawały ile kawy zazwyczaj piją każdego dnia. Na podstawie tych raportów badacze podzielili uczestników na trzy grupy, zgodnie z ich zwyczajami konsumpcji kawy, a więc na tych którzy pili dziennie:
- jedną lub mniej filiżanek kawy;
- od jednej do trzech filiżanek kawy;
- więcej niż trzy filiżanki kawy.

Średnia dla badanej grupy wynosiła pięć filiżanek kawy dziennie. W analizie pominięto osoby deklarujące picie ponad 25 filiżanek na dobę, a także takie osoby, u których rozpoznano i leczono zaawansowane choroby układu krążenia.

Naukowcy porównywali sztywność tętniczą pomiędzy trzema grupami wielbicieli codziennej kawy i nie stwierdzili istotnych różnic w elastyczności ich tętnic.

Wyniki te, twierdzą badacze, sugerują, że nawet picie znacznych ilości kawy prawdopodobnie nie będzie miało negatywnego wpływu na kondycję tętnic, a więc zapewne nie wpłynie negatywnie na zdrowie serca i funkcje naczyniowe.

- Nasze badania wskazują, że kawa nie jest tak zła dla tętnic, jak poprzednie ustalenia sugerowały - wyjaśnia współautor badania prof. Kenneth Fung.

Na poziom sztywności tętnic zdecydowanie wpływają inne czynniki, jak: wiek biologiczny, pochodzenie etniczne, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, wzrost, masa ciała, nawyki żywieniowe, nadciśnienie, poziom cholesterolu i cukrzyca.

Wyniki badań trudne są jednak do precyzyjnej interpretacji także z tego względu, że osoby pijące duże ilości kawy z reguły są palaczami, w dodatku nie stroniącymi od alkoholu.

Prof. Metin Avkiran z British Heart Foundation stwierdził: mam nadzieję, że te badania spowodują, iż niektóre doniesienia medialne na temat skutków picia kawy zostaną zweryfikowane.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę