Technologia zdrowego życia

15.01.2020
Monitoring zdrowia coraz ważniejszy foto pixabay

Dzięki rosnącej w siłę technologii monitorowania zdrowia ludzie mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do rozbudowanych informacji o swoim zdrowiu niż kiedykolwiek wcześniej. To rodzi nadzieję, ale i refleksje.

Dr Walter M. Bortz profesor medycyny klinicznej w Stanford University School of Medicine, uznany ekspert, od lat analizujący procesy starzenia się i długowieczności - przyznaje, że technologia monitorowania zdrowia może pomóc wielu osobom żyć zdrowiej i dłużej. Tak jednak stanie się tylko wtedy, gdy pozyskane dane zostaną wykorzystane do przyjęcia nawyków sprzyjających dobrostanowi, ale taka zależność nie jest oczywista.

- Samo noszenie rozlicznych sensorów na ciele nic nie da, chyba że tak pozyskana wiedza skutkować będzie zmianą zachowań - powiedział Walter Bortz.

- Technologie, wspierające zdrowy tryb życia, mogą wpłynąć na poprawę „jakości” starzenia się. Znajdujemy przesłanki, że taka prozdrowotna postawa prowadzić może także do wydłużenia życia - powiedziała Ursula M. Staudinger, dyrektorka Robert N. Butler Columbia Aging Center w Nowym Jorku, psycholog długości życia i popularna na całym świecie badaczka procesów starzenia się.

Chodzi o urządzenia wysyłające dane do smartfonów: począwszy od opasek na rękę Fitbit, po glukometry określające poziom cukru we krwi, a skończywszy na usłudze takiej jak Inside Tracker Inner Age, która sprawdza próbkę krwi pod kątem pięciu biomarkerów w celu ustalenia czy zdrowie organizmu pasuje do wieku chronologicznego, i która na tej podstawie zaleca odpowiednią dietę - w celu zaradzenia złu.

Ursula M. Staudinger uważa, że rosnące zainteresowanie technologią monitorowania zdrowia jest dobrym zjawiskiem, które może skutecznie motywować do działania osoby poszukujące zdrowszego trybu życia.

- Badania behawioralne wykazały, że informacje zwrotne są bardzo pomocne w utrzymywaniu ludzkiego zdrowia – przekonuje uczona.

- Problem w tym, że wiele osób - pomimo książkowej wiedzy, popartej indeksami opisującymi stan ich zdrowia - nie zmienia swoich nawyków, bo póki co są zdrowe - powiedział Bortz. Tak będzie, o ile takie osoby nie uzyskają prostej motywacji, na przykład w postaci niższych kosztów ubezpieczenia zdrowotnego, ale taka zależność - przynajmniej w polskich warunkach - jest niewielka.

- Oceniam, że sto lat życia w zdrowiu określone jest przez potencjał biologiczny człowieka - powiedział Bortz, autor „Mapy drogowej do setki” oraz wielu innych książek i artykułów na temat zdrowego starzenia się.

Znamienne, że według ekspertów od długowieczności wiek chronologiczny i genom odgrywają zazwyczaj niewielką rolę w określaniu długości życia osoby w dobrym zdrowiu. Ludzie w tym samym wieku chronologicznym mogą mieć bardzo różny wiek biologiczny (odnosi się to głównie do kondycji fizycznej organizmu).

- W trakcie ostatnich stu lat przedłużyliśmy horyzont życia o trzy dekady (do 80 lat). Teraz nadszedł czas, aby pomóc ludziom w pełni cieszyć się tym dłuższym życiem. Niestety dla większość z nas taki stan nie jest osiągalny. Technologia monitorowania zdrowia może wydatnie pomóc w ograniczaniu lat choroby, które są wbudowane w to dłuższe życie. To byłoby znaczące pod względem jakości życia jednostek i ich rodzin – dodał Bortz.

- Zdrowie w zdecydowanie mniejszym stopniu zależy od genów niż od postawy prozdrowotnej - dodał Bortz, który ocenia, że genom ma co najwyżej 15 proc. wpływ na długość i jakość życia.

Patrząc w przyszłość, eksperci od długowieczności martwią się o kwestie bezpieczeństwa danych, ponieważ coraz więcej osób stosuje zinformatyzowaną technologię monitorowania zdrowia.

Nie są to bezpodstawne obawy. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje wielu urządzeń monitorujących kondycję fizyczna człowieka. Dane, gromadzone przez te urządzenia, muszą mieć klauzule najwyższej poufności, a z tym może być problem.

- Innym problemem jest dostępność do wysokiej jakości oprogramowania i aplikacji, które nadają sens generowanym danym. Taki system nie może jednak zastąpić wszechstronnej wiedzy przedstawicieli świata medycyny - powiedziała Ursula M. Staudinger.

Znamienne, że kilka lat temu Bortz przewidywał dzień, w którym większość ludzi zostanie wyposażona w licznik kroków, aby mogli stale śledzić swoją aktywność.  Teraz już taka sytuacja nie brzmi jak scenariusz science fiction, ta rzeczywistość nadeszła.

Technologia monitorowania zdrowia będzie odgrywać coraz większą rolę w życiu ludzi. Branża, oparta na technologii monitorowania zdrowia, już teraz warta jest wiele miliardów dolarów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę