Tabletki "wracają" pamięć

20.02.2019
Tabletka na pamięć foto pixabay

Nowe cząsteczki odwracają utratę pamięci związaną z depresją i procesami starzenia się.

Nowe molekuły terapeutyczne, opracowane w Toronto's Centre for Addiction and Mental Health (CAMH), dają obietnicę odwrócenia utraty pamięci związanej z depresją i starzeniem się. 

- Obecnie nie ma specyfików, które można byłoby wykorzystać do leczenia objawów takich jak utrata pamięci występująca w depresji oraz  w innych chorobach psychicznych, a także towarzysząca procesowi starzenia się organizmu - mówi dr Etienne Sibille, zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia Psychicznego Campbell w CAMH i główny naukowiec zajmujący się tym problemem medycznym.

- To, co jest wyjątkowe i obiecujące w naszych odkryciach, to fakt, że w obliczu wielu niepowodzeń w tworzeniu leków na choroby psychiczne, opracowane przez nas związki są silnie ukierunkowane na aktywację zaburzonych receptorów mózgu, które powodują utratę pamięci - mówi Etienne Sibille.

Zespół naukowców zidentyfikował specyficzne upośledzenie receptorów komórek mózgowych w układzie neuroprzekaźników GABA (enzymy gammaaminotransferazy). Następnie wykazał, że te zaburzenia prawdopodobnie powodują degradację nastroju w depresji i w procesie starzenia się. Nowe cząsteczki zostały wynalezione w celu związania i aktywacji zdegenerowanego receptora. Pomysł polega na jego naprawie. Cząsteczki to chemiczne modyfikacje benzodiazepin (klasa leków przeciwlękowych i uspokajających, które również aktywują system GABA).

Dawki tych molekuł podawano w przedklinicznych modelach utraty pamięci wywołanej stresem. Trzydzieści minut później wydajność pamięci powróciła niemal do normalnego poziomu. Eksperyment został odtworzony kilkanaście razy. 

W innym doświadczeniu, obejmującym przedkliniczne modele starzenia, spadki pamięci uległy szybkiemu odwróceniu, a wydajność pamięci po podaniu specyfiku wzrosła do 80 proc.normy. Zasadniczo osiągnięto poziomy zapamietywania obserwowane w młodości lub we wcześniejszych etapach dorosłości. Ta poprawa trwała ponad dwa miesiące przy stosowaniu codziennego leczenia.

- Starzejące się komórki mózgowe zaczęły wyglądać tak samo jak młode, co pokazuje, że nasze nowe cząsteczki mogą modyfikować mózg - mówi dr Sibille. - Oczekujemy rozpoczęcia testów cząsteczek w badaniach klinicznych w ciągu dwóch lat. Pokazaliśmy, że nasze cząsteczki są bezpieczne, aktywują komórki docelowe i odwracają poznawczy deficyt utraty pamięci. Jeśli testy się powiodą, spektrum zastosowań jest szerokie. Cząsteczki mogłyby bowiem pomóc także w zapobieganiu utraty pamięci w chorobie Alzheimera, potencjalnie opóźniając jej początkowe stadium - uważa dr Etienne Sibille.

Ustalenia te zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Naukowego (AAAS) w Waszyngtonie.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę