Sztuczna inteligencja sprawdza się w mammografii

02.01.2020
Mammografia opisana sztuczną inteligencją

Na całym świecie przeprowadza się programy mammograficznych badań przesiewowych. Interpretacja zdjęć rtg nie należy do prostszych.  W efekcie pojawiają się stosunkowo wysokie odsetki wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych.

Opracowano i wdrożono system sztucznej inteligencji, który jest w stanie precyzyjniej niż człowiek ocenić  zdjęcie pod kątem zagrożenie występowania raka piersi.

Do analizy skuteczności pracy sztucznej inteligencji wybrano duży reprezentatywny zestaw danych medycznych z Wielkiej Brytanii i z USA.

Okazuje się, że dzięki sztucznej inteligencji uzyskano redukcję fałszywie dodatnich wyników o 5,7 proc. i 1,2 proc. (USA i Wielka Brytania). oraz o 9,4 proc. i 2,7 proc. - w wynikach fałszywie ujemnych.

W innym eksperymencie, z udziałem sześciu radiologów, system sztucznej inteligencji radził sobie lepiej w opisie zdjęć od każdego z nich.

Twórcy programu liczą na rozpoczęcie badań klinicznych z przekonaniem, że system pozwoli poprawić dokładność opisu zdjęć mammograficznych.

Artykuł opublikowano w Nature

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę