Szarlatan zwany internetem

07.01.2019
dr Google w natarciu foto pixabay

Pokrój cebulę w plasterki i włóż na noc do skarpet, skarpety załóż na nogi. Rano organizm twój nie będzie już miał toksyn. Orzechy nerkowca, w ilości dwóch garści dziennie, uwolnią skutecznie od depresji. To dwa z najczęściej czytanych doniesień w internecie w 2018 r. Lekarze biją na alarm, ale z globalną siecią nie wygrają.

Wielu chorych ludzi, zamiast do lekarza, bierze siatkę i idzie do sklepu po warzywa, owoce i zioła. To nic zdrożnego, ważne, aby cud terapie, czy rady trenera indywidualnego nie zastępowały diagnozy postawionej przez doświadczonego lekarza.

Czy trzeba winą za stan rzeczy obarczać internautów? Bynajmniej, badań medycznych nie opisuje się w medialny sposób. Z reguły są przesączone naukowym żargonem, tabelami do interpretacji i metodami analizy, które należy wziąć pod uwagę. Wiele może się zagubić w tłumaczeniu - przez przypadek lub brak zrozumienia.

Przykład? Opublikowany w czasopiśmie medycznym JAMA Internal Medicine materiał naukowy zatytułowano "Porównanie śmiertelności szpitalnej i odsetka readmisji w przypadku pacjentów Medicare leczonych przez lekarzy mężczyzn oraz lekarzy kobiety". Internet przejął tę wiedzę i zakomunikował, że… kobiety-lekarze są lepsze od mężczyzn.

- Tracimy długie minuty korygując dezinformację i reedukując pacjentów - powiedziała dr Shilpi Agarwal lekarz rodzinny, która po ukończeniu George Washington University School of Medicine, zaangażowała się w walkę z internetową pseudowiedzą na temat metod leczenia. Agarwal dodaje: niezależnie od naszych wysiłków pacjent coraz częściej wątpi w to, co mu zalecimy.

Lekarz twierdzi, że niektórzy pacjenci wiodą z medykami spór o to, czy kupione suplementy są w stanie wyleczyć utratę wagi, depresję, a nawet cukrzycę. Niektórzy za tabletki zapłacili po kilkaset dolarów i mają nadzieję, że nowe metody leczenia będą działać.

Fałszywe informacje medyczne sprawiają, że pacjenci niepotrzebnie boją się leczenia i często opóźniają kontakt z lekarzami.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę