Swędzenie skóry - wcale niebanalny problem

16.09.2019
Swędzenie, czyli co?

Odbiór delikatnych bodźców dotykowych jest istotną częścią systemu obronnego organizmu, który ostrzega człowieka przed czyhającymi na niego niebezpieczeństwami. Układ taki chroni człowieka na przykład przed gryzącymi owadami, których ukłucie wywołać może poważne choroby.

Badacze odkryli, w jaki sposób neurony w rdzeniu kręgowym pomagają przekazywać “swędzące” sygnały do mózgu. Wyniki ich ustaleń opublikowane zostały .w czasopiśmie Cell Reports z 16 lipca 2019 r. Ustalenia naukowców mogą przyspieszyć opracowanie nowych leków pomocnych w leczeniu przewlekłego świądu, który występuje w takich stanach, jak egzema, cukrzyca, a nawet niektóre nowotwory.

- Okazuje się, że uczucie swędzenia różni się od innych form dotyku i angażuje wyspecjalizowaną ścieżkę w rdzeniu kręgowym - mówi profesor Martyn Goulding z Salk Institute for Biological Studies.

Martyn Goulding i jego koledzy odkryli specyficzne neurony w rdzeniu kręgowym, które działają jak hamulce komórkowe, blokując tzw. ścieżkę swędzenia w rdzeniu kręgowym. Bez tych neuronów, które wytwarzają neuropeptydy Y (neuroprzekaźnik występujący w rdzeniu przedłużonym, podwzgórzu i autonomicznym układzie nerwowym) - mechaniczny szlak swędzenia byłby stale włączony, powodując przewlekłe swędzenie. 

Badacze nie wiedzieli, w jaki sposób sygnały swędzenia, które w normalnych okolicznościach są tłumione przez neurony NPY, przedostają się do mózgu w celu zarejestrowania odczuwania swędzenia.

Zespół Gouldinga wykazał, że neuroprzekaźnik NPY kontroluje poziom pobudliwości neuronu Y1; innymi słowy, sygnalizacja NPY działa jak rodzaj termostatu kontrolującego wrażliwość na delikatny dotyk. Dane z innych laboratoriów wykazały, że niektóre osoby z łuszczycą mają niższe niż średnie poziomy NPY. Może to oznaczać, że występujące u nich hamulce mechanicznego swędzenia są mniej skuteczne niż u innych osób. To może być potencjalna przyczyna swędzenia.

Podczas gdy neurony Y1 przenoszą sygnał swędzenia w rdzeniu kręgowym, uważa się, że inne neurony są odpowiedzialne za pośredniczenie w końcowej odpowiedzi w mózgu.

Zrozumienie tego mechanizmu pomoże opracować leki, które zmniejszyłyby uczucie swędzenia u chorych osób.

- Opracowując mechanizmy sygnalizujące swędzenie mechaniczne w normalnych okolicznościach, możemy ustalić co dzieje się podczas przewlekłego swędzenia - mówi Goulding.

Badanie zostało wsparte przez National Institutes of Health i Caterina Foundation.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę