Strzyka w kościach, bo idzie na niepogodę?

04.11.2019
Pogoda wpływa na stawy foto pixabay

Starsze osoby często mówią, że „czują złą pogodę w kościach”. Jak wiele w tym stwierdzeniu jest prawdy? Naukowcy z University Manchester twierdzą, że istnieje bliski związek pomiędzy chronicznym bólem a wilgotnymi, wietrznymi dniami, szczególnie gdy ciśnienie atmosferyczne jest wyjątkowo niskie.

Od czasów Hipokratesa uważano, że pogoda wpływa na objawy bólowe towarzyszące przewlekłym zapaleniom stawów.

Główny autor badania prof. Will Dixon, dyrektor Centrum Epidemiologii i Zapalenia Stawów na Uniwersytecie w Manchesterze przyznaje, że trzy czwarte ludzi żyjących z zapaleniem stawów uważa, że pogoda wpływa na poziom odczuwanego przez nich bólu.

Badanie objęło ponad 13 tys. osób ze wszystkich rejonów Wielkiej Brytanii. Spośród nich 2658 osób codziennie przekazywało przez 6 miesięcy ustandaryzowane informacje na temat odczuć bólowych.

Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Digital Medicine.

Uczestnikami badania były głównie osoby z zapaleniem stawów, chociaż niektóre z nich odczuwały także ból związany z fibromialgią, migreną lub neuropatią.

Naukowcy zgromadzili dane za pomocą aplikacji na smartfony, którą opracowali specjalnie na potrzeby badania. Każdy uczestnik używał aplikacji do codziennego zgłaszania poziomu bólu. Ta sama aplikacja rejestrowała dzień w dzień pogodę w konkretnym obszarze Wielkiej Brytanii (za pomocą GPS i telefonu osoby raportującej o odczuciach bólowych).

- Analiza wykazała, że w trakcie wilgotnych, wietrznych dni, którym towarzyszy niskie ciśnienie - odczuwanie większego bólu (w porównaniu z innymi dniami) wzrastało średnio o ok. 20 proc.

Z kolei z zebranych informacji wynika brak związku pomiędzy faktycznymi opadami deszczu a bólem. Podobnie naukowcy nie znaleźli związku między bólem a temperaturą powietrza.

Wydaje się jednak, że temperatura może pogorszyć ból powodowany przez parną i wietrzną pogodę. Dla uczestników badania najbardziej „bolesne” dni to te, w czasie których rejestrowano dużą wilgotność powietrza, silny wiatr i niską temperaturę.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę