Stres dewastuje tarczycę

12.05.2020
Stres podstępnym wrogiem tarczycy

Do prawidłowego funkcjonowania gruczołu dokrewnego - tarczycy niezbędna jest m.in. równowaga pomiędzy hormonami stresu a kortyzolem. Jeśli ten stan ulegnie dysharmonii – mogą się ujawnić problemy z tarczycą. Stres prowadzi do uwalniania większej ilości kortyzolu, który stymuluje wiele funkcji organizmu. Kortyzol (wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy), zwany także hormonem stresu, wywiera znaczący wpływ na metabolizm.

Zaburzenia hormonalne, niezależnie od przyczyn ich wystąpienia, a te mogą być wielorakie, pojawić się mogą na wiele miesięcy przed wskaźnikami ujawnionymi w testach laboratoryjnych. Diagnostyka nie zawsze zatem jest odzwierciedleniem aktualnego stanu psychofizycznego, w efekcie ordynowane leki nie zawsze są wprowadzane zanim stres dokona trudnych do odwrócenia zmian w funkcjonowaniu organizmu.

Chroniczny stres może niepostrzeżenie zaburzać zdrowie na szereg lat przed pierwszymi wskazaniami pochodzącymi z testów laboratoryjnych. W tym czasie mogą - chociaż nie muszą - pojawić się takie objawy niedoczynności tarczycy, jak zmęczenie lub przybieranie na wadze.

Długotrwały stres może skutkować depresją. W tle takiego scenariusza pojawia się z reguły niedoczynność tarczycy.

Rady „jak żyć” nie należą do najlepiej przyjmowanych przez osoby pouczane, szczególnie że zalecenia są oczywiste. Spróbujmy jednak jeszcze raz zwrócić uwagę na kilka wskazań, których zastosowanie może przynajmniej spowalniać rozwój choroby:

Pożywienie
Faktem jest, że zdrowa, zbilansowana dieta dla każdego wygląda inaczej. Generalna zasada jest taka, aby każdego dnia jeść trzy dobrze zbilansowane posiłki pełne owoców, warzyw i białka. Zacznij dzień od pożywnego śniadania, o niskiej zawartości cukru, ale z dużym udziałem białka i błonnika.

Zmniejszenie alkoholu, kofeiny i cukru w diecie jest jak najbardziej wskazane.

Pomyśl też o tym, jak jesz. Poświęć trochę czasu, aby usiąść i zjeść spokojnie posiłek, w ten sposób pomożesz organizmowi lepiej strawić jedzenie. Chociaż może to wydawać się trudne do zastosowania wobec intensywnego stylu życia, to jednak miej na uwadze fakt, że tarczyca będzie ci za to wdzięczna.

Witaminy
Możesz rozważyć dodanie witamin i minerałów wspomagających tarczycę. Niedobór jodu jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Zastanów się nad dodaniem innych niezbędnych witamin i minerałów, takich jak:
selen
cynk
żelazo
miedź
witaminy A, B, C i E.
(porozmawiaj jednak z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tych suplementów).

Sen
Dostarczenie wystarczającej ilości snu w nocy może być szczególnie trudne dla osób z niedoczynnością tarczycy. Stres utrudnia spokojny sen. Dążenie do odpoczynku w nocy może mieć ogromny wpływ na zdrowie tarczycy. Staraj się unikać pracy na komputerze, oglądania telewizji co najmniej na godzinę przed snem. Zwolnienie tempa aktywności przed udaniem się na spoczynek pozwala nadnerczom obniżyć wymuszaną reakcję na stres.

Relaks
Relaks prowadzi do zmniejszenia stresu jest zbawienny dla tarczycy. Istnieje wiele sposobów, żeby efektywnie odpocząć psychicznie, dobrym jest zajęcie się hobby, wykonywanie drobnych prac rzemieślniczych. Pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe (np. joga).

Nikt nie jest w stanie usunąć stresu z życia, ale wspieranie organizmu zdrową żywnością, dodawanie witamin i minerałów, prawidłowy sen i wypróbowanie niektórych technik relaksacyjnych mogą pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę