Stopa cukrzycowa: ten cudowny tlenek azotu

15.11.2018
Tlenek azotu bronią w walce ze stopą cukrzycową

O tlenku azotu tworzyć powinno się peany. Jest cudownym związkiem, który może wzmocnić serce, przywrócić potencję, zbawiennie wpłynąć na odporność, rozprawić się z zespołem stopy cukrzycowej. To tylko mały fragment tego co potrafi tlenek azotu. To oręże niemal doskonałe, niemal, bo jako broń wielorakiego rażenia tlenek azotu bywa niebezpieczny, o ile zostanie użyty w nieumiejętny sposób.

W cukrzycy następuje zahamowanie wytwarzania tkankowego tlenku azotu, co powoduje powstanie zmian naczyniowych przy jednoczesnym osłabieniu procesów naprawczych. Organizm chorego człowieka bierze wówczas we władanie mikrotlenowa i beztlenowa flora bakteryjna. Pojawiają się: owrzodzenia, zgorzel oraz zapalnie kości stopy. Walka z nimi jest ekstremalnie trudna, trwa miesiącami, bywa, że kończy się klęską.  

Naukowcy z Michigan Technological University są bliscy stworzenia inteligentnych bandaży nasączonych tlenkiem azotu, które dostosowują intensywność uwalniania związku do warunków komórkowych. Megan Frost jest szefową Wydziału Kinezjologii i Fizjologii Integracyjnej na tym uniwersytecie, profesorem inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej. Prowadzi laboratorium polimerowych biomateriałów w Michigan Tech, gdzie pracuje nad technologią uwalniania tlenku azotu.

- Gojenie się ran to złożona, komórkowa symfonia zdarzeń, przechodząca przez serię przewidywalnych i nakładających się etapów - mówi Megan Frost. - W przypadku gdy część orkiestry nie jest dostrojona, cały proces się załamuje. Fibroblasty, których udział w gojeniu się ran nie jest tak dobrze zbadany jak makrofagów, są podstawowym instrumentem sanacji. Zauważono, że ich niewłaściwa odpowiedź na zagrożenia występujące u pacjentów z cukrzycą może być głównym czynnikiem powolnego gojenia się ran - opsuje uczona.

- W takich sytuacjach pożyteczny jest tlenek azotu, rodzaj chemicznego metronomu, który przywraca właściwy rytm regeneracji komórek. Ale kierowanie taką orkiestrą wcale nie jest proste. Coraz głośniej tykający metronom niekoniecznie wpływa na wyczucie rytmu przez muzyków, tak więc samo zaaplikowanie dużej dawki tlenku azotu nie jest metodą na przezwyciężenie problemów, wprost przeciwnie, w tym przypadku powiedzenie “co za dużo, to niezdrowo” - niestety sprawdza się bardzo dobrze - dodaje Megan Frost.

- Stwierdziliśmy, że nie wystarczy bezrefleksyjnie podać tlenek azotu i oczekiwać efektu. Musimy stale sprawdzać, ile tego związku jest faktycznie potrzebne - wyjaśnia uczona.

Zespół Megan Frost zajmuje się przede wszystkim mierzeniem obecności tlenku azotu. Dotychczasowa praktyka oparta jest na określaniu azotynów (jako produktu ubocznego). Związek ten - chociaż stabilny, a więc łatwiejszy do zmierzenia, sam w sobie - w przeciwieństwie do tlenku azotu - nie jest w stanie przekazywać danych o zachodzących procesach życiowych w czasie rzeczywistym.

W laboratorium Frost zbudowało urządzenie do bezpośredniego pomiaru stężenia tlenku azotu i jego stymulacji. To pierwszy krok do wysublimowanego podawania tego związku. Opaska uwalniająca tlenek azotu może pomóc wyleczyć zaledwie w ciągu niecałego miesiąca jedną z najtrudniejszych do pokonania chorób określaną jako zespół stopy cukrzycowej.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę