Spodziectwo – sprawdza się żel na blizny pooperacyjne

01.06.2020
Spodziectwo: żel na blizny

Grupa naukowców, pracujących w Katedrze Urologii Shiraz University of Medical Science, (Iran), przebadała 64 pacjentów ze spodziectwem, u których zastosowano po operacji specjalny żel silikonowy. Wyniki są obiecujące.

W przypadku spodziectwa, jednego z najczęstszych wrodzonych zaburzeń układu moczowo-płciowego, standardem jest leczenie chirurgiczne.

Grupa naukowców, pracujących w Katedrze Urologii Shiraz University of Medical Science, (Iran), postanowiła sprawdzić czy, żel silikonowy skutecznie zapobiega pojawianiu się blizn przerostowych po zabiegu chirurgicznym. Na taki efekt wskazuje przegląd literatury naukowej.

Pracownicy Katedry Urologii Shiraz University of Medical Science przeprowadzili badanie, aby ocenić wpływ żelu silikonowego na redukcję blizn po wykonaniu chirurgicznego zabiegu w zakresie spodziectwa.

Materiały i metody: W randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu klinicznym 64 pacjentów, którzy przeszli chirurgiczną naprawę spodziectwa, podzielono przypadkowo na dwie grupy: 32 pacjentów przypisano do tzw. grupy interwencyjnej, w której jako formę leczenia wprowadzono żel silikonowy i 32 - do grupy kontrolnej (stosowano placebo).

U pacjentów w grupie interwencyjnej na bliznę pooperacyjną nakładano żel silikonowy dwa razy dziennie przez dwa miesiące.

Pacjentom w grupie kontrolnej aplikowano wazelinę - także dwa razy dziennie przez dwa miesiące.

Charakterystykę blizn (pigmentacja, unaczynienie, giętkość i wysokość) analizowano na podstawie skali blizn według Vancouver Scar Scale (VSS).

Wyniki: Istniały znaczne różnice pomiędzy dwiema grupami w charakterystyce blizn po chirurgicznej naprawie spodziectwa, takie jak: unaczynienie, giętkość i wzrost, nie było natomiast znaczącej różnicy w pigmentacji.

Wniosek: Wyniki tego badania wykazały, że żel silikonowy miał znaczący wpływ na zmniejszenie blizn po chirurgicznej naprawie spodziectwa.

Zalecane są dalsze badania z większą liczbą pacjentów - w celu potwierdzenia zaobserwowanych rezultatów.

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę