Słońce obniży nadciśnienie

11.11.2018
Promienie UV obniżają nadciśnienie foto: pixabay

To zadziwiające ustalenie, gdyż w powszechnym mniemaniu kąpiele słonecznie nie służą ludziom z nadciśnieniem.

Naukowcy stwierdzili, że ciśnienie krwi u większości ludzi jest statystycznie niższe w miesiącach letnich. Niektóre badania zależność tę wiążą z długotrwałą ekspozycją na światło słoneczne. Taka zależność skutkuje zmniejszonym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Dodajmy do tego kolejną zaletę słonecznego światła, inicjowanie reakcji chemicznej, w wyniku której rozpoczyna się produkcja, zbawiennej dla zdrowia organizmu, witaminy D.

Z drugiej jednak strony wiadomo, że ekspozycja na nadmierne ilości światła słonecznego niszczy skórę, powodując jej przedwczesne starzenie. Natomiast składowa światła słonecznego – pasmo ultrafioletowe - jest czynnikiem rakotwórczym. To gorsza strona promieniowania UV.

Naukowcy stwierdzili, że światło UV wpływa na azotyny, które z kolei uwalniają w wyższych stężeniach tlenek azotu (NO), ważny związek, regulujący wiele funkcji ludzkich narządów. Okazuje się, że wewnętrzna wyściółka naczyń krwionośnych - zwana śródbłonkiem - uwalnia NO. Związek ten dyfunduje do głębszych tkanek i ostatecznie wchodzi do naczyń krwionośnych, co skutkuje rozluźnieniem mięśni gładkich wokół naczyń krwionośnych. W efekcie następuje obniżenie ciśnienia krwi.

Interakcja między światłem słonecznym, NO a mięśniami gładkimi naczyń krwionośnych może wyjaśnić, dlaczego światło słoneczne ma działanie obniżające ciśnienie krwi.

Wyniki tych badań opisano w European Journal of Cardiology.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę