Schizofrenia - rozregulowana ekspresja genów

13.08.2019
Schizofrenia - rozpoznanie trwa

Schizofrenia  manifestuje się wieloma objawami, w tym zaburzeniami procesów myślowych, emocji i zachowań społecznych. Ludzie ze schizofrenią często doświadczają bezsenności. Osoby takie mają rozregulowane cykle snu i czuwania.

Rytmy okołodobowe mają wpływ na ekspresję genów oraz cykle włączania i wyłączania genów.

Nowe badanie stwierdza, że czas ekspresji genów jest znacznie zaburzony w mózgach osób cierpiących na schizofrenię.

Dr Colleen McClung, profesor psychiatrii na University of Pittsburgh, w Pensylwanii, wraz ze współpracownikami zrealizowała w tym zakresie badania, które opublikował w czasopiśmie Nature Communications.

Prof. McClung i zespół uzyskali dane dotyczące ekspresji genów obejmujące 150 zmarłych osób, z których 46 żyło ze schizofrenią. Ludzie ci mieli mniej niż 65 lat, kiedy umierali. 

Badacze przyjrzeli się ekspresji genów w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej, obszarze mózgu zaangażowanym w funkcje poznawcze i pamięć. 

Rytmy okołodobowe są ściśle powiązane z „zegarem biologicznym”, który odnosi się do wrodzonego urządzenia do pomiaru czasu w organizmie złożonego ze specyficznych cząsteczek (białek), które oddziałują w komórkach w całym ciele.

Zachowanie tych białek regulowane jest poprzez ekspresję genów. Niektóre geny włączają się w nocy, podczas gdy inne robią to w ciągu dnia.

W badaniu prof. McClung i jej zespół zbadali mechanizm, za pomocą którego niektóre geny włączają się i wyłączają w mózgach osób chorych na schizofrenię i porównali zauważone rytmy z mózgami osób, które nie miały tej choroby.

W mózgach osób chorych na schizofrenię naukowcy stwierdzili zakłócenia rytmiczności ekspresji genów. Niektóre z tych zakłóceń wpłynęły na funkcjonowanie mitochondriów - maleńkich, wytwarzających energię organelli w komórkach.

Prof. McClung wyjaśnia wyniki za pomocą analogii. Mówi ona: W normalnym domu zazwyczaj światła są włączone w nocy, ale lodówka musi być cały czas włączona. W mózgu dotkniętym schizofrenią światła są włączone przez cały dzień, a lodówka wyłącza się w nocy.

Co więcej, kiedy badacze przyglądali się tylko aktywności mózgu osób zmarłych w ciągu dnia, nie znaleźli żadnej różnicy między osobami ze schizofrenią a osobami bez niej. Jednak u osób, które zmarły w nocy, stwierdzono znaczące różnice. 

- Gdybyśmy tylko oceniali, czy lodówka jest włączona w ciągu dnia, nie zobaczylibyśmy żadnej różnicy, ale w nocy już moglibyśmy zauważyć, że jest wyłączona - wyjaśnia problem prof. McClung.  

Autorzy podkreślają znaczenie wyników, mówiąc, że badania genetycznych korzeni schizofrenii powinny zwracać większą uwagę na rytmy okołodobowe.

- Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że występują znaczące zakłócenia w codziennym czasie włączenia lub wyłączenia niektórych genów, co ma wpływ na to, jak rozumiemy chorobę na poziomie molekuł.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę