Rozregulowane ciśnienie krwi grozi demencją?

22.08.2019
Nadciśnienie a demencja

Osoby z nadciśnieniem w średnim wieku, które nie leczyły tej dolegliwości - w późniejszym życiu częściej doświadczają demencji niż te, które utrzymywały ciśnienie krwi w normie.

Autorzy badania, opublikowanego w sieci JAMA Network, przeanalizowali informacje zebrane w ramach programu „Ryzyko miażdżycy w społecznościach”. Wzięło w nim udział 4761 uczestników. Przedmiotem analizy była m.in. wysokość ciśnienia krwi oceniana przez lekarzy sześć razy w ciągu 24 lat.

Podczas piątej i szóstej wizyty, które realizowano w odstępie 4 - 5 lat, uczestnicy poddani zostali ocenie neurokognitywnej - w celu zbadania stanu ich zdrowia pod kątem demencji (m.in. pogorszenia funkcji poznawczych). Pomiędzy tymi dwoma ostatnimi badaniami lekarze zdiagnozowali 516 przypadków demencji.

Autorzy analizy skoncentrowali się na ocenie związku między charakterystyką ciśnienia tętniczego w ciągu 24 lat a występującymi w późniejszym wieku otępieniem i upośledzeniem funkcji poznawczych.

W programie badawczym kontrolowano kilka zmiennych, w tym: wiek, płeć, rasę, poziom wykształcenia, fakt palenia tytoniu, upodobania w zakresie spożycia alkoholu, poziom cholesterolu.

Odkryto, że osoby z nadciśnieniem w średnim wieku, które nie leczyły tej dolegliwości - w późniejszym życiu częściej doświadczały demencji niż ci, którzy utrzymywali ciśnienie krwi w normie. Ryzyko demencji wzrastało także u osób, które miały nadciśnienie w średnim wieku i niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie) w późniejszym życiu.

Te ustalenia pokazują, jak ważne jest obserwowanie ciśnienia krwi w całym okresie życia. Jak wyjaśniają autorzy analizy, zarówno nadciśnienie jak i niedociśnienie grożą w późnym wieku zwiększonym ryzykiem otępienia.

U osób, które miały prawidłowe ciśnienie krwi w wieku średnim, nie obserwowano zwiększonego ryzyka demencji, nawet jeśli ich ciśnienie stawało się zbyt wysokie lub zbyt niskie w późniejszym życiu.

W badaniu wzięło udział wielu uczestników i wykonano wiele pomiarów w dłuższym odstępie czasu, ale autorzy zauważają pewne ograniczenia zastosowanej metody. Na przykład duży odsetek pacjentów ze szczególnie wysokim ciśnieniem krwi i gorszymi funkcjami poznawczymi nie kończył programu, co mogło mieć wpływ na wyniki ustaleń.

Nie jest jednak jasne, czy ciśnienie krwi w jakiś szczególny sposób zwiększa ryzyko demencji, czy to może neurodegeneracja wpływa na ciśnienie krwi.

Jak wyjaśniają autorzy analizy, nie można wykluczyć, że wczesne zmiany neurologiczne mogą być odpowiedzialne za niepokojące zmiany ciśnienia krwi w późnym okresie życia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę