Ratunek w chorobie nowotworowej wątroby

07.08.2018
Powstaje lek na raka wątroby / foto: pixabay

Lek peptydowy o nazwie FFW to przełomowe odkrycie, otwierające drzwi do bardziej skutecznego leczenia raka wątroby - i co ważne - z mniejszymi skutkami ubocznymi.

Jest z czym walczyć, bo rak wątrobowokomórkowy HCC (nowotwór złośliwy wątroby - carcinoma hepatocellulare) wywodzący się z hepatocytów (podstawowa komórka wątroby), stanowi od 80 do 90 proc. pierwotnych nowotworów złośliwych tego narządu. HCC jest szybko rozwijającym się rakiem wątroby, a pacjenci zwykle nie przeżywają dłużej niż 11 miesięcy po postawieniu diagnozy i podjęciu leczenia. HCC stanowi ponad 90 procent wszystkich nowotworów wątroby.

Głównym lekiem pierwszego rzutu przy HCC jest Sorafenib, który ma działania niepożądane i przedłuża przeżycie tylko o trzy miesiące. Brak skutecznych alternatyw leczenia, w połączeniu z późnym odkryciem, doprowadza do tego, że HCC staje się drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka na świecie.

Cząsteczki leków, które mogłyby oddziaływać na interakcje białek, takich jak SALL4 - NuRD często wymagają, aby ugrupowania te miały swoistą kieszeń, w której cząsteczka leku mogłaby rezydować i aktywnie działać. To problem dotychczas nie rozwiązany.

Międzynarodowy zespół naukowców, skupiony wokół trzech ośrodków: Brigham and Women's Hospital w Harvard Medical School (USA), Department of Biological Sciences na Wydziale Nauk NUS (Singapur), a także Agency for Science, Technology and Research (Singapur), ogłosił wynalezienie leku FFW..

- Nasze badania potwierdziły, że SALL4 współdziała z innym białkiem NuRD - tworząc partnerstwo, które jest zasadnicze dla rozwoju nowotworów, takich jak HCC - wyjaśnia profesor Daniel Tenen, dyrektor Cancer Science Institute of Singapore - NUS w Singapurze.

- Zamiast szukać wspomnianej kieszeni dla leków oddziałujących na SALL4, nasz zespół badawczy opracował biocząsteczkę blokującą interakcje między SALL4 a NuRD. W naszych eksperymentach laboratoryjnych blokowanie tej interakcji doprowadziło do zmniejszenia ruchomości i unicestwienia komórek nowotworowych -  uzupełnił prof. Daniel Tenen.

- To ekscytujące odkrycie ma ważne implikacje w leczeniu HCC, a nasza praca może być znacząca w walce z szeroką gamą raków litych i nowotworów białaczkowych z podwyższonym SALL4 w tle - dodał prof. Daniel Tenen.

Zespół badawczy odkrył również, że lek peptydowy (niewielki łańcuch aminokwasów) o nazwie FFW, gdy jest stosowany w połączeniu z Sorafenibem, zmniejsza wydajnie wzrost opornego na Sorafenib HCC.

Dr Liu Bee Hui, pracownik naukowy w CSI Singapore powiedział: Kontynuujemy naszą pracę nad tym peptydem i innymi peptydami o podobnych strukturach, aby ostatecznie móc uczynić z nich efektywne leki.

***

Zapisy na konsultacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę