Rak prostaty w okowach nanotechnologii

28.12.2018
Nanotechnologie w walce z rakiem foto: pixabay

W trwającym badaniu klinicznym naukowcy wykorzystują nanocząsteczki złota do celowania w komórki raka prostaty. Jak dotąd, wyniki są obiecujące, a skutki uboczne - stosunkowo minimalne.

Rak prostaty jest uleczalny, a wyniki są najlepsze, gdy lekarze wcześnie go wykryją. Możliwości leczenia obejmują radioterapię, chemioterapię, krioterapię i radykalną prostatektomię, czyli usunięcie całego gruczołu prostaty i niektórych okolicznych tkanek. Niestety leczenie może być nieprzyjemne i powodować poważne skutki uboczne.

Nanocząsteczki złota
Niedawno zespół z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth) zastosował nowatorskie podejście do leczenia raka prostaty za pomocą… złota.

Nanotechnologia może przyczynić się do poprawy wyników leczenia raka prostaty i ograniczenia działań niepożądanych. Najnowocześniejsze terapie, analizowane w eksperymentalnym badaniu, wykorzystują nanocząsteczki, które składają się z małych warstw szkła kwarcowego w kształcie kuli. Bardzo cienka warstwa złota pokrywa każdą sferę.

Nanocząsteczki szukają komórek nowotworowych i wchodzą z nimi w interakcję. Używając lasera do stymulacji nanocząstek, naukowcy sprawiają, że struktury te wibrują i pulsują - co sprawia, że w połączeniu z podwyższoną ich temperaturą - zabijają tkankę rakową.

Okazuje się, że zabieg ten zachowuje otaczającą zdrową tkankę. Powinno to zapobiegać występowaniu powszechnych efektów ubocznych leczenia raka prostaty, takich jak nietrzymanie moczu i impotencja.

- Skutki uboczne obecnych metod leczenia raka prostaty niekiedy mogą być niezwykle traumatyczne - mówi dr Steven Canfield, kierownik oddziału urologii w McGovern Medical School w UTHealth. - Nowa technologia eliminuje te niedogodności, skutecznie  usuwa nowotworową tkankę i redukuje czas hospitalizacji oraz przyspiesza powrót do zdrowia – zapewnia dr Steven Canfield.

Dr Steven Canfield twierdzi, że pierwszy uczestnik tej próby osiągnął świetne wyniki,  nawet był w stanie jeździć na rowerze w pierwszym tygodniu po leczeniu.

Wczesna diagnoza jest z pewnością korzystna, ponieważ pięcioletni, względny wskaźnik przeżycia dla osób z rakiem prostaty bez przerzutów - jest bliski 100 proc.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę