Rak piersi a alkohol

15.02.2019
Kobiety mało wiedzą o wpływie alkoholu na raka piersi foto pixaba

Większość kobiet uważa, że nie ma istotnego związku pomiędzy spożywaniem alkoholu, a ryzykiem raka piersi. To błędne przekonanie - ostrzegają badacze.

Jeden drink dziennie może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi. Tymczasem kobiety w wieku powyżej 45 lat, które są najbardziej narażone na ryzyko rozwoju tego typu nowotworu, nadal ignorują ostrzeżenia specjalistów. To wniosek z ostatnich badań, w których brały udział Australijki w przedziale wiekowym najwyższego ryzyka pojawienia się choroby.

Główna autorka badań, dr Emma Miller z Flinders University w Adelaide w Australii, twierdzi, że istnieje niski poziom świadomości na temat ustalonego związku między alkoholem a rakiem piersi.

W badaniu, którego wyniki pojawiły się właśnie w czasopiśmie PLOS ONE, naukowcy przebadali grupę australijskich kobiet w wieku od 45 do 64 lat, u których nigdy nie zdiagnozowano raka piersi.

Dr Miller i jej zespół przeprowadzili wywiady z każdą z uczestniczek, aby dowiedzieć się więcej na temat ich wzorców konsumpcji alkoholu, poziomu wykształcenia i wiedzy na temat ryzyka zachorowania na raka piersi.

- To interesujące, że ankietowana grupa była najbardziej świadoma krótkoterminowych szkód, takich jak: wpływ alkoholu na wagę, zdrowie psychiczne i relacje międzyludzkie, ale nie na raka - mówi dr Miller.

- Wszyscy chcemy usłyszeć dobre wieści o piciu, na przykład, że małe ilości czerwonego wina mogą chronić przed chorobami sercowo-naczyniowych, co jest przekazem skwapliwie promowanym przez przemysł alkoholowy - zauważa dr Miller.

Dr Miller twierdzi, że wiedza na temat etiologii raka piersi powinna stanowić punkt wyjścia do opracowania lepszej strategii polityki publicznej w zakresie edukowania kobiet o rzeczywistych zagrożeniach związanych z piciem alkoholu i przekonania ich do zmian w stylu życia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę