Pułapka wegańskich burgerów, udających mięsne przysmaki

26.09.2019

Coraz częściej dostępne są hamburgery wegańskie. Zamawiają je osoby, według których taki posiłek lepiej służy planecie niż kotlet z wieprzowiny. Jedzą je także ortodoksyjni wyznawcy zdrowego stylu życia. Ci ostatni powinni jednak wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i dopiero wówczas podjąć właściwą decyzję.

Trochę to dziwne, że osoby deklarujące zerwanie z mięsem i produktami zwierzęcymi uparcie poszukują rozwiązań dietetycznych z jednej strony zgodnych z ich przekonaniami, ale z drugiej - przypominających smaki krwistego steka.

Dziwne może to jest, ale „klient nasz pan” i sieci sprzedaży popularnych szczególnie w USA kanapek Impossible Burger oraz Beyond Burger wprowadziły do menu burgery wegańskie odzwierciedlające w smaku to co jest sednem sukcesu najlepszego befsztyka.

Te podróbki standardowych hamburgerów są produktami chemii spożywczej w najlepszym jej wydaniu. Zawierają składniki, które próbują naśladować: smak, aromat, a nawet „krwisty” kolor mięsa. Jednym ze składników Impossible Burger jest genetycznie zmodyfikowana wersja hemu (żelazoporfiryna – grupa prostetyczna wielu enzymów, występująca między innymi w hemoglobinie). Cząsteczki tego związku można znaleźć w niektórych roślinach np. soi. Podobnie jak hem pochodzenia zwierzęcego nadają one potrawom wegańskim wyjątkowo „mięsny” smak.

Upodabnianie wegańskich posiłków do ich mięsnych pierwowzorów skutkuje wieloma pułapkami. Dietetycy ocenili, że Impossible Burger ma 240 kalorii i 8 g tłuszczu nasyconego (olej kokosowy). Dla porównania chudy burger wołowy dostarcza 280 kalorii i 9 g tłuszczu nasyconego. Nie jest to duża różnica, pamiętać należy jednak, że hamburgery roślinne są wolne od cholesterolu. Beyond Burger ma mniej nasyconego tłuszczu (6 g) niż wołowina lub Impossible Burger, lecz dostarcza podobnej liczby kalorii (250). Warto wiedzieć, że burger z indyka ma tylko 4 - 5 g tłuszczów nasyconych i 220 - 240 kalorii (w zależności od odmiany).

Zawartość białka w ekologicznych burgerach jest również podobna: Impossible Burger ma 19 g białka z soi, a Beyond Burger - 20 g z grochu. Natomiast burger wołowy lub z mięsa indyka zawiera ok. 19 - 21 g białka.

Burgery ze sztucznym mięsem mają większą zawartość sodu niż burgery z wołowiną i indykiem (Impossible Burger - 370 mg sodu, Beyond Burger - 390 mg, a burger z indyka - od 95 do 115 mg).

Tymczasem wegański burger, który nie próbuje naśladować mięsa, ma tylko 150 - 160 kalorii i zaledwie 1 g tłuszczu nasyconego, a zatem jest najzdrowszy. Burgery takie zawierają niewiele, bo ok. 9 g białka. Kanapki takie, w zależności od rodzaju, przygotowywane są z niemodyfikowanych produktów roślinnych, takich jak: cebula, marchew, grzyby, cukinia, zielona i czerwona papryka, komosa ryżowa i brązowy ryż.

Smacznego.

***
Impossible Burger znaleźć można w ponad 5 tys. restauracji w Stanach Zjednoczonych, Hongkongu, Makao i Singapurze, a Beyond Burger, dostępne są w ok. 35 tys. lokalizacji.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę