Przez włosy do spodziectwa

20.10.2017

​Francuscy naukowcy alarmują, że ryzyko urodzenia dziecka ze spodziectwem zdecydowanie rośnie wraz ze stosowaniem przez ciężarną matkę lakierów do włosów, a nawet niektórych szamponów koloryzujących.

Prof. Elodie Haraux z Université de Picardie Jules Verne (Amiens, Francja) przestrzega: naszych badań nie można zdyskredytować tłumaczeniem, że wnioski opieraliśmy na zbyt małej próbie badawczej. - Skrupulatne analizy prowadziliśmy od 2011 do 2014 r. Objęliśmy nimi 57 dzieci ze spodziectwem i 162 - bez tego schorzenia.

- Bezspornie zarejestrowaliśmy, że wada wrodzona układu moczowego, określona jako spodziectwo, występowała kilkukrotnie częściej u tych kobiet, które w trakcie ciąży nie unikały używania inwazyjnych kosmetyków do włosów, szamponów koloryzujących a szczególnie lakierów zawierających związki endokrynnie czynne (EDC) zaburzające działanie układu hormonalnego człowieka relacjonowała prof. Elodie Haraux.

Praca francuskich naukowców została opublikowana po raz pierwszy pod koniec 2016 r. w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Współczesna medycyna nie tylko radzi sobie z coraz precyzyjniejszym określaniem źródeł zagrożeń skutkujących spodziectwem, ale także ze skutkami  samej choroby.

Wiodącym ośrodkiem, w którym ze znakomitymi rezultatami leczy się spodziectwo jest Warsaw Medical Center. Tutaj właśnie służą pomocą najmłodszym pacjentom doświadczeni lekarze, którzy operują najbardziej skomplikowane przypadki wad wrodzonych cewki moczowej i prącia. Pochylają się także nad dziećmi, którymi, ze względu na poziom złożoności zabiegu, nie chcą zajmować się inne placówki medyczne realizujące operacje spodziectwa. Podejmuje się również reoperacji u dzieci w  sytuacjach gdy w innych ośrodkach medycznych – pomimo czynionych prób - nie udało się im pomóc.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę