Podglądacze kości

31.05.2018
Kość udowa w nanoskali

Co przedstawia tekstura na rysunku? Dobra odpowiedź może brzmieć - cokolwiek, bo zgadywanie raczej nie ma sensu. To skan najbardziej szczegółowego obrazu 3D kości udowej, jaki kiedykolwiek wykonano.

Spiralne włókna kości ułożone są w sposób przypominający nieco rozkład warstw w linach okrętowych. - Taka struktura zapewnia układowi kostnemu optymalne właściwości mechaniczne - wskazuje Roland Kröger z University of York, badający wspólnie z kolegami z Imperial College London strukturę kości w skali nano.

Główny budulec kości to polimer kolagenu oraz fosforany wapnia (85 - 95 proc. substancji organicznej). W zdecydowanej mniejszości są związki chemiczne takie jak: osteoklacyna, osteonektyna i proteoglikany.

Chociaż właściwości kolagenu i hydroksyapatytu są dość szczegółowo rozpracowane, to wiedza o ich rozłożeniu w kościach w skali nano - zdecydowanie mniej. Wiadomo, że hydroksyapatyt, będący nieorganicznym składnikiem kości, stanowi rusztowanie zapewniające mechaniczne właściwości tej tkance.

Po co prowadzi się tak dokładną analizę budowy kości? Poznanie szczegółów struktury zapewnić ma wiedzę, dzięki której łatwiej będzie można przeciwdziałać chorobom kości, ale także stworzyć superwytrzymałe kompozyty, mogące mieć zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę