Ostrzą ostrze na raka piersi

28.10.2019

Badania wykazały, że lek BOS172722, który wspiera chemioterapię, może być wyjątkowo skuteczny w leczeniu agresywnych nowotworów piersi.

Naukowcy z londyńskiego Instytutu Badań nad Rakiem (ICR) odkryli, że BOS172722 zmusza komórki rakowe do szybkiego podziału, dzięki czemu nawet potrójnie ujemny rak piersi (wyjątkowo oporny na chemię) może być unicestwiony.

Lek ten działa poprzez blokowanie cząsteczki o nazwie MPS1, która zapewnia komórkom prawidłową liczbę chromosomów przed ich podziałem. BOS172722 istotnie zakłóca podział chromosomów, powodując replikację komórek z niewłaściwą liczbą chromosomów. W konsekwencji uniemożliwia to przeżycie komórkom rakowym - co prowadzi ostatecznie do unicestwienia procesu nowotworowego.
Wstępne testy na hodowanych w laboratorium komórkach oraz na myszach wykazały, że lek działał szczególnie dobrze jako dodatkowy czynnik chemioterapii w leczeniu potrójnie ujemnych komórek raka piersi. Ten rodzaj nowotworu jest uważany za jeden z najtrudniej poddający się leczeniu. Stanowi on od 10 do 20 proc. wszystkich typów raka piersi.

Prof. Spiros Linardopoulos z Instytutu Badań nad Rakiem powiedział: oczekujemy, że kompleksowa terapia będzie skuteczna u pacjentek z rakiem, który stał się oporny na samą chemioterapię. Lek jest obecnie w połowie pierwszej fazy badania klinicznego, w którym testuje się go na małej grupie pacjentek.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę