Onkolodzy spoglądają na witaminę D

10.06.2019
Witamina D nie tylko na kości

Zgodnie z najnowszą analizą badań klinicznych przyjmowanie witaminy D może przedłużyć życie osobom, u których rozwija się rak.

Naukowcy z Michigan State University (MSU) w East Lansing przeanalizowali dane z randomizowanych badań kontrolowanych, w których porównywano pacjentów przyjmujących regularnie witaminę D z osobami, którym w tym czasie podawano placebo. Analizowano jedynie te badania, które realizowano przez co najmniej cztery lata.

Specjaliści z Michigan State University skrupulatnie rejestrowali przypadki występowania nowotworów i odnotowywali zgony związane z chorobą.

W sumie analiza objęła 10 projektów badawczych, w których wzięło udział 79 055 uczestników. Ich średni wiek wynosił 68 lat. Spośród nich 78 proc. stanowiły kobiety.

Zespół naukowców odkrył istotny związek pomiędzy stosowaniem suplementów witaminy D a niższym ryzykiem zgonu z powodu raka.

Analiza wykazała, że u ​​ludzi, którzy przyjmowali suplementy witaminy D, występowało o 13 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu raka niż u tych, którym aplikowano w tym samym okresie placebo. Nie było jednak istotnego związku między stosowaniem witaminy D a profilaktyką raka.

- Różnica w śmiertelności obu grup badanych jest na tyle istotna statystycznie, że nie można jej ignorować - mówi Tarek Haykal, lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych w MSU i jeden głównych autorów analizy.

Wyniki badań są obiecujące, jednak Haykal mówi, że jest jeszcze wiele do odkrycia, w tym ustalenie dawki doustnej zapewniającej optymalny poziom witaminy D we krwi. Potrzebne jest również dokładniejsze zbadanie o jaki okres witamina D może przedłużyć życie ludziom z rakiem i jak działa mechanizm ochronny.

Wyniki tej pracy przedstawiono na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago, 3 czerwca 2019 r.

Streszczenie badania zawiera czasopismo ASCO Journal of Clinical Oncology.

Przypomnijmy, że większość ludzi “otrzymuje” witaminę D wraz z ekspozycją na światło słoneczne, a także w trakcie jedzenia - jako składnik żywności. Organizm człowieka, aby witamina D była użyteczna, musi być przekształcona w formę aktywną. Proces ten przebiega w dwóch etapach: najpierw w wątrobie, a następnie w nerkach.

Wówczas to witamina D pomaga jelitu wchłaniać wapń podczas trawienia i utrzymuje stabilny jego poziom we krwi. W efekcie proces ten wspiera tkankę kostną.Problemy zdrowotne, takie jak krzywica u dzieci i osteoporoza u osób starszych, mogą wynikać właśnie z braku witaminy D.

Witamina D pomaga kontrolować wzrost komórek, reguluje funkcje immunologiczne, jest także aktywna w stanach zapalnych.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę