Nie oszczędzaj kości za młodu

17.10.2018
Sport to zdrowie dla kości foto: pixabay

Osoby, które uczestniczyły regularnie w intensywnych zajęciach sportowych w okresie dzieciństwa i w następnych latach - do okresu dojrzewania, mają zdecydowanie większe szanse na to, że w wieku senioralnym nie będą miały poważnych kłopotów z układem kostnym, chociażby z powodu osteoporozy.

Analiza w tym zakresie, opublikowana w Journal of Bone and Mineral Research, obejmuje dane z badania Western Australian Pregnancy Cohort (Raine). Teza jest jednoznaczna - mężczyźni i kobiety, mogący pochwalić się we wczesnej młodości znaczącym epizodem, związanym z czynnym uprawianiem sportu, mają silniejsze i gęstsze kości, w porównaniu do osób, które nigdy nie były aktywne fizycznie.

Główny autor badania, dr Joanne McVeigh, ze Szkoły Terapii Zajęciowej, Pracy Socjalnej i Patologii Mowy na Uniwersytecie Curtina twierdzi, że rozwój silnych i zdrowych kości w dzieciństwie to niższe ryzyko ich złamań w późniejszym życiu. Kości, z uwagi na warunki treningowe, dostosowują się do ciągłych zmian i ekstremalnych obciążeń mechanicznych, powiększając swoją masę.

Naukowcy analizowali wpływ wysiłku fizycznego na masę kostną, przy uwzględnieniu innych czynników, o których wiadomo, że wpływają na strukturę kości (chodziło m.in. o spożycie wapnia i witaminy D).

Wczesne uczestnictwo w zajęciach sportowych pomaga zapobiegać osteoporozie i złamaniom kości związanym z wiekiem – przekonuje dr McVeigh.

W badaniu uczestniczyło początkowo 2900 ciężarnych kobiet. Spośród nich 2868 matek zgodziło się na monitorowanie ich dzieci (nieprzerwanie przez 30 lat).

Współautorami badan byli pracownicy ze: Szkoły Fizjoterapii i Nauk Ćwiczeń na Uniwersytecie Curtin, Szpitala Sir Charlesa Gairdnera, a także Uniwersytetu Zachodniej Australii, Uniwersytetu Witwatersand w Południowej Afryce oraz Uniwersytetu Arkansas w USA.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę