Nie chodzisz – nie myślisz

25.05.2018

Łóżko „wyciąga” - jest kolejny naukowy dowód na to, że treść obiegowych opinii (przysłów), zawiera głęboką mądrość. Tym razem nie chodzi o utratę masy mięśniowej, a o spustoszenie, jakie czyni bezruch w komórkach nerwowych.

Naukowcy, pracujący pod kierunkiem dr Raffaelli Adami z Università degli Studi di Milano, badali jak reaguje strefa przykomorowa mózgu myszy na brak ruchu.

Gryzoniom ograniczono swobodę ruchu przez 28 dni, ale postarano się zapewnić im optymalne warunki bytowania, tak aby wyeliminować czynnik stresu, który mógłby rzutować na wyniki prowadzonych analiz.

Po miesiącu egzystencji z ograniczoną swobodą ruchów mózgi myszy poddano skrupulatnym badaniom.

Okazało się, że w strefie przykomorowej mózgów osobników pozbawionych ruchu zarejestrowano dramatycznie niski poziom komórek macierzystych (o 70 proc. mniejszą niż u osobników prowadzących aktywny tryb życia).

Kończyny pozbawione codziennej aktywności ruchowej nie wysyłają do mózgu wystarczającej liczby impulsów, niezbędnych do produkcji w pełni wykształconych komórek nerwowych. To w pełni uzasadniona uwaga, bowiem organizm osobnika przebywającego „w areszcie” produkuje w dużym procencie zdegenerowane neurony oraz oligodendrocyty (odpowiedzialne za budowę osłonek mielinowych chroniących neurony), które nie są w stanie prawidłowo wypełniać przypisanej im funkcji.

Wyniki mediolańskich badań są kolejnym krokiem na drodze do zrozumienia procesów degradacyjnych, które towarzyszą chorobom przykuwającym ludzi do łóżka.

Dla wszystkich zdrowych niezbyt odkrywcza, ale mądra rada: ruch to zdrowie.

medicalxpress.com

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę