Naukowcy rozpracowują chorobę Crohna

30.09.2019
Genetyka odkrywa kolejne karty

Specjaliści z Rutgers University  opracowali metodę komputerową, która może pomóc w lepszym zrozumieniu i skuteczniejszym leczeniu choroby Crohna, powodującej zapalenie różnych odcinków przewodu pokarmowego.

W badaniu prowadzonym przez naukowców z Rutgers, a opublikowanym w czasopiśmie Genome Medicine, wykorzystano sztuczną inteligencję do zbadania uwarunkowań genetycznych u 111 osób z chorobą  Crohna. Dzięki tej metodzie ujawniono nieodkryte wcześniej geny powiązane z chorobą.  Okazało się, że na podstawie genetycznych uwarunkowań można ze 100 proc. precyzją określić, które osoby cierpią na chorobę Crohna, a które nie.

- Nasza metoda nie jest narzędziem diagnozy klinicznej, ale generuje ciekawe obserwacje, które należy monitorować - powiedziała jedna z autorek badań Yana Bromberg, profesor na Wydziale Biochemii i Mikrobiologii Rutgers University - New Brunswick.

- Jesteśmy pewni, że dalsze prace w tym kierunku mogą ujawnić na poziomie molekularnym przyczyny, przynajmniej niektórych postaci choroby Leśniowskiego-Crohna - to wstęp do  skuteczniejszego leczenia tej przypadłości – dodaje Yana Bromberg.

Choroba Crohna dotyka ok. 50 tys. Polaków. Przewlekłe zapalenie może wystąpić w dowolnej części przewodu pokarmowego i skutkować jednocześnie bólami stawów, kłopotami skórnymi, a dzieci z tą chorobą mogą mieć problemy ze wzrostem.

Naukowcy ocenili warianty genetyczne u 111 osób, w tym 64 z chorobą Leśniowskiego-Crohna, i zastosowali techniki sztucznej inteligencji, aby wskazać geny, których konfiguracje zmieniają się w większym stopniu u pacjentów Crohna niż u osób zdrowych. Dokładność modelu może być jeszcze większa poprzez włączenie do badań dużej liczby osób. W efekcie bliższe byłoby ujawnienie pochodzenia choroby Crohna oraz wcześniejsza diagnoza.

- Wierzymy, że możemy wykorzystać wiedzę zdobytą podczas tego badania do podobnego modelowania innych chorób genetycznie powiązanych - powiedział prof. Bromberg, który pracuje w School of Environmental Sciences and School of Arts and Sciences.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę