Najmniejszy na świecie robot medyczny

05.09.2018
Robot w skali komórek /foto pixabay

Prymat najmniejszego robota mającego zastosowanie w medycynie należy do twórców z University of Texas w San Antonio (UTSA). Ich dzieło o długości 120 nm zapisane zstało w księdze Rekordów Guinnessa.

Cała seria nanorobotów została opracowana przez Soutika Betala doktoranta UTSA pracującego pod kierunkiem profesorów Ruyana Guo i Amara S. Bhalli na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej UTSA.

R. Guo wyjaśnia: mówiąc w dużym skrócie opracowaliśmy cząstki nanokompozytowe, które mogą być zdalnie sterowane przez pole elektromagnetyczne. Działają jak bardzo małe roboty, które oddziałują z komórkami biologicznymi.

Nanokompozyty składają się z dwóch różnych typów wielofunkcyjnych materiałów tlenkowych w konfiguracji "rdzeń i otoczka". Rdzeń jest magnetyczny. Zmienia "kształt" w odpowiedzi na oddziaływanie pola magnetycznego. Z kolei powłoka jest ferroelektryczna, pozwalająca na przekształcenie zmian ciśnienia w potencjał elektryczny.

Powiązane siły magneto-elasto-elektryczne działają w nanokompozytach jak ramiona i nogi, które poruszają nanocząstkę w otoczeniu komórek biologicznych. Nanoroboty mogą przesuwać komórki w różne miejsca modyfikując w nanoskali procesy fizjologiczne.

Wierzymy, że komórki nowotworowe mogą być podatne na działanie nanorobotów. W ten sposób uniknąć będzie można stosowania niektórych chemioterapii. Pacjenci z chorobą Alzheimera mogliby otrzymać specjalne leczenie oparte na stymulowaniu ruchu komórek obumierających w mózgu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę