Nadwaga matek w ciąży to mniejszy IQ ich dzieci

26.12.2019
Nadwaga w ciąży problemem dla chłopców

Chłopcy, których matki miały nadwagę w czasie ciąży, uzyskiwali z reguły gorsze wyniki w testach IQ. U dziewcząt nie stwierdzono pod tym względem żadnych zależności.

Zespół epidemiologów, dietetyków z Columbia University Mailman School of Public Health i University of Texas w Austin stwierdził, że otyłość matki w ciąży może wpływać na tempo rozwoju dziecka. U ich dzieci obserwuje się słabsze zdolności motoryczne (przedszkolaki) i niższe IQ (uczniowie).

Zmiany te są porównywalne z wpływem jaki wywołuje na organizm dziecka ekspozycja na ... ołów.

Naukowcy przebadali 368 matek i ich dzieci. Wszystkie kobiety będąc w czasie ciąży i w okresie gdy dzieci wzrastały (analizowano co najmniej siedem pierwszych lat życia) znajdowały się w podobnej sytuacji ekonomicznej i wszystkie mieszkały w jednym rejonie USA.

Naukowcy zmierzyli zdolności motoryczne dzieci w wieku trzech lat. Zauważono, że otyłość matek podczas ciąży była silnie związana z niższymi zdolnościami motorycznymi u chłopców. W wieku 7 lat ponownie zbadano dzieci i stwierdzono, że chłopcy, których matki miały nadwagę w czasie ciąży, uzyskiwali co najmniej o kilka punktów mniej w testach IQ, w porównaniu do chłopców, których matki utrzymywały prawidłową wagę.

U dziewczynek natomiast nie stwierdzono żadnego negatywnego efektu nadwagi ich matek.

- Uderzające jest to, że stosując różne oceny, odpowiednie dla wieku dziecka, zaobserwowaliśmy korelacje w okresie od 3 do 7 lat dziecka, co oznacza, że efekty te utrzymują się przez dłuższy czas - powiedziała Elizabeth Widen, profesor nauk o żywieniu w UT Austin i współautorka  badań. – Zaczynamy rozumieć niektóre z interakcji: waga matek - zdrowie ich dzieci - dodała.

Różnice dietetyczne i behawioralne mogą być czynnikami wpływającymi na rozwój płodu. Ciężarne z nadwagą narażone są w większym stopniu niż inne kobiety na stany zapalne, stres metaboliczny, zaburzenia hormonalne, cukrzycę.

Badacze brali pod uwagę takie czynniki jak: rasa, pochodzenie etniczne, stan cywilny, wykształcenie matki, jej iloraz inteligencji, a także to, czy dzieci urodziły się przedwcześnie, czy były narażone na toksyczne chemikalia środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza). W analizie nie uwzględniono natomiast na przykład diety stosowane przez ciężarne matki lub fakt karmienia dziecka piersią.

Zespół zbadał także środowisko dziecka, sprawdził, w jaki sposób rodzice wchodzili w interakcje z pociechami, czy dziecko otrzymywało książki i zabawki. Stwierdzono - co natiuralne - że opiekuńcze środowisko domowe zmniejsza negatywne skutki otyłości.

Według Andrew Rundle'a, profesora epidemiologii w Columbia Mailman School - wpływ na IQ dzieci otyłych matek był mniejszy w środowiskach, w których szczególnie dbano o pociechy.

Ponieważ iloraz inteligencji w dzieciństwie jest predyktorem poziomu wykształcenia, statusu społeczno-ekonomicznego i sukcesu zawodowego w późniejszym życiu, badacze twierdzą, że potencjalne skutki otyłości matek mogą wpływać na życie ich dzieci.

Zespół badawczy doradził kobietom otyłym lub z nadwagą, gdy te zajdą w ciążę, aby stosowały dobrze zbilansowaną dietę - bogatą w owoce i warzywa, żeby przyjmowały witaminy, pozostały aktywne i upewniały się, że otrzymują wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych, takich jak te, które można znaleźć w mięsie ryb. Ważne jest również zapewnienie dzieciom opiekuńczego środowiska domowego, podobnie jak regularne wizyty u lekarza podczas ciąży.

Ustalenia te zostały opublikowane w BMC Pediatrics.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę