Na siedząco traci się zdrowie

25.05.2019
Nie siedź jak nie musisz foto pixabay

Autorzy badania, z Queen's University Belfast oraz Ulster University stwierdzili, że w 2016 r. można było zapobiec 11,6 proc.  zgonów w Wielkiej Brytanii (ok. 69 tys. przypadków), gdyby ludzie unikali siedzącego trybu życia.

Naukowcy odkryli, że jeśli ludzie spędzaliby w pozycji siedzącej mniej niż sześć godzin dziennie, to można by uniknąć 17 proc. przypadków cukrzycy typu 2, 7,5 proc. raka płuc i 5 proc. chorób układu krążenia. Oczywiście teza ta uwzględniała takie czynniki ryzyka jak palenie tytoniu oraz poziom sprawności fizycznej.

Główna autorka Leonie Heron z Queen's University w Belfaście przekonuje, że nawet jeśli ktoś realizuje zalecany poziom umiarkowanej aktywności aerobowej na poziomie co najmniej 150 minut w tygodniu, to nadal ma on większe ryzyko niektórych chorób - o ile spędza zbyt długi czas siedząc.

Naveed Sattar, profesor medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow, który nie był zaangażowany w badanie, uspokaja że siedzący tryb życia nie jest zbt dużym problemem, o ile ktoś przeznacza na aktywność fizyczną co najmniej po 20 minut dziennie. Zbawienne może być nawet dodanie dodatkowego tysiąca kroków dziennie w formie spacerów, a to jest nie więcej niż 10 minut aktywności.

Wyniki badania opublikowano w Journal of Epidemiology i Community Health.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę